Konkursy i promocje na Bitcoin Pizza Day

Przypadające dziś święto Bitcoin Pizza Day to wyjątkowe wydarzenie dla całej społeczności kryptowalut. Równo dwanaście lat temu doszło do historycznej transakcji, która przyczyniła się do nadania wartości pierwszej kryptowalucie. Z tej okazji nasz portal wraz z kantorem kryptowalut FlyingAtom oraz siecią pizzerii Pizza Na Wypasie przygotował dla Was specjalną promocje oraz konkurs

Konkurs – wygraj pizzę oraz kryptowalutowe gadżety.

Zasady konkursu są proste. Wystarczy polubić profile FlyingAtom oraz FlyingAtom Gold na Facebooku oraz napisać pod postem konkursowym jakie są Wasze ulubione dodatki do Pizzy. POST KONKURSOWY

Spośród odpowiedzi zostanie wylosowana dziś wieczorem dziewiątka szczęśliwców, do których trafią zestawy nagród. Dodatkowo jeden zestaw zostanie wylosowany dla osoby, która weźmie udział w konkursie na naszym kanale Yotutube.

Promocja – 8 zł zniżki na zamówienie w Pizza Na Wypasie

Razem z FlyingAtom oraz Pizza Na Wypasie przygotowaliśmy też promocję, z której mogą skorzystać wszyscy. W dniach 22 – 31 maja dokonując zakupu przez stronę pizzanawypasie.eu i wykorzystując kod BITCOIN, otrzymacie 8 zł zniżki na Wasze zamówienie.

Smacznego!

12 lat minęło. Jak to było właściwie z tą pizza?

Jest południe 18 maja 2010 roku. Na najstarszym forum o tematyce kryptowalut, Bitcointalk.org, toczą się spory programistów na temat rozwoju kodu źródłowego Bitcoina, jego adopcji, trudnościach, które może napotkać oraz innowacji i rewolucji jaką za sobą niesie. Na świecie niedawno opadł kurz po kryzysie finansowym wywołanym przez Wall Street. Rządy wpompowały w gospodarkę (w większości w sektor finansowy) biliony dolarów, aby Ci, którzy wywołali tę zawieruchę mogli dalej rozkręcać swoje eldorado. Wielu ludzi czuło, że coś jest nie tak z systemem, w którym Ci, którzy najwięcej szkodzą, dostają też największą pomoc. Zaledwie 1.5 roku temu, nikomu nieznany programista o pseudonimie Satoshi Nakamoto opublikował dokument, w którym opisuje jakiś nowy system chyba do przesyłania jakieś wirtualnej gotówki bądź internetowych monet. 3 miesiące później, na początku 2009 roku ten nowy system zaczyna działać. Na początku utrzymuje go sam Nakamoto z kilkoma „znajomymi”. Tydzień po tygodniu ten nowy system znajduje kolejnych entuzjastów, którzy decydują się wspierać go i rozwijać jego kod.

Jest południe 18 maja 2010 roku. Laszlo Hanyecz – aktywny użytkownik Bitcointalk.org, który sam nawet pracuje nad rozwojem kodu źródłowego Bitcoina, wpada na dość ciekawy dla siebie pomysł.

A może tak te Bitcoiny, które kopię poprzez swój komputer i w zasadzie zalegają mi na dysku, wymienię na coś wartościowego?

Gdzie w tamtym czasie można było znaleźć kogoś, kto by w ogóle wiedział czym jest Bitcoin, nie mówiąc już o tym jak go obsługiwać? Oczywiście na Bitcointalk.org.

Jest dokładnie 12:35 czasu londyńskiego, 18 maja 2010 roku. Na Bitcointalk.org Laszlo Hanyecz zaczyna wątek, w którym pyta, czy któryś z użytkowników jest chętny zamówić mu pizzę za 10 000 BTC.

Zapłacę 10 000 BTC za kilka pizz… niech będą 2 duże to zostanie mi coś na następny dzień. Lubię mieć resztki, aby coś poskubać. Możesz zrobić pizzę własnoręcznie i przynieść do mojego domu albo zamówić z dowozem. Chciałbym dostać jedzenie do domu z dostawą w zamian za Bitcoiny, żebym nie musiał przygotowywać ani zamawiać tego samemu. Coś w stylu talerza śniadaniowego w hotelu, gdzie dostajecie coś do jedzenia i jesteście zadowoleni.

Lubię takie dodatki jak cebula, papryka, kiełbasa, pieczarki, pomidory, pepperoni itp. Klasyczne dodatki bez jakiś udziwnień jak ryby lub coś w tym stylu. Lubię także klasyczne pizze z serem, które są tańsze lub łatwiejsze do zrobienia.

Jeżeli jesteś zainteresowany to daj mi znać i coś wykombinujemy.

Dzięki,
Laszlo

Po kilku dniach i krótkiej konwersacji z użytkownikami forum, Laszlo potwierdził, że 22 maja 2010 roku otrzymał 2 pizze w zamian za 10 000 Bitcoinów. Niedługo potem Laszlo dodał kolejny wpis, w którym poinformował, że dalej jest chętny wymieniać 10 000 BTC na 2 pizze tak długo jak starczy mu kryptowaluty. 4 Sierpnia 2010 roku wycofał swoją ofertę pisząc:

Cóż, nie spodziewałem się, że będzie to tak popularne, ale nie mogę sobie pozwolić na dalsze robienie tego, ponieważ nie mogę generować tysięcy monet dziennie. Dziękuję wszystkim, którzy kupili mi pizzę, ale wstrzymuję tę akcję na razie.

Najdroższa i najcenniejsza pizza w historii

Wielu z was zapewne nasuwa się tylko jedna myśl. Jakim trzeba być idiotą, aby zapłacić 300 milionów dolarów za 2 pizze. To ponad 150 milionów za jedną! Jak się okazuje trzeba być niezwykle mądrym idiotą.

Pamiętajmy, że 10 lat temu wartość 10 000 Bitcoinów wynosiła jakieś 40 dolarów. Nie było wtedy dobrze zabezpieczonych giełd z rozbudowanym centrum pomocy klienta. Również rynek OTC dla Bitcoina dopiero raczkował. Nikt tak naprawdę nie miał pojęcia czy te wirtualne monety będą kiedyś coś warte. Wtedy jeden Bitcoin kosztował 0.4 amerykańskiego centa. O jego istnieniu wiedziała malutka garstka osób a nich z nich nawet nie śnił o takich projektach jak Ethereum, Zcash czy IOTA. Laszlo zrobił więc niezły deal wymieniając Bitcoina na coś co miało wartość i zapewne nawet niezły walor smakowy.

Co roku pod koniec maja, kiedy obchodzimy rocznicę tego wydarzenia tzw. Bitcoin Pizza Day, wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, dlaczego Laszlo po prostu nie kopał i zbierał Bitcoinów. Pamiętajmy o tym, że zakup pizz za 10 000 BTC odbywał się wielokrotnie pomiędzy majem a sierpniem 2010 roku. Możemy więc zakładać, że Laszlo spokojnie wydał 100 000 Bitcoinów na pizzę. Na dzień dzisiejszy to jakieś 3 miliardy dolarów. Za takie pieniądze Laszlo mógłby sobie kupić wyspę, na której trzymałby dziesiątki swoich odrzutowców, Lamborghini, Bugatti czy Ferrari, dokupując zaraz obok kolejną na swoją olbrzymią willę.

Tylko musicie zauważyć, że gdyby nie ta transakcja 12 lat temu, to mogłoby się tak zdarzyć, że nikt by w Bitcoina nie uwierzył, bo nikt by go nie używał. Jego wartość bierze się w głównej mierze z adopcji i popytu od nowych użytkowników. I gdyby nie ta transakcja 12 lat temu to mogłoby się tak zdarzyć, że Laszlo siedział by teraz na kanapie z dyskiem pełnym nic niewartych Bitcoinów.

Na szczęście głód wziął górę nad rozsądkiem. Patrząc na zdjęcia sprzed 12 lat nie ma co się dziwić. Wygląda apetycznie.

Źródło: Heliacal
Komentarze