Komisja Nadzoru Finansowego tworzy grupę roboczą do spraw kryptowalut i blockchainu

Komisja Nadzoru Finansowego otwiera grupę roboczą, która zajmować się będzie szeroko pojętą regulacją i poznaniem kryptowalut, jak i technologii blockchain. O utworzeniu grupy poinformował na twitterze dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych KNF, Artur Granicki. Grupa będzie miała na celu przygotowanie raportu UKF oraz wypracowanie stanowiska KNF na temat technologii blockchain, kryptowalut oraz ICO.

KNF poinformowała 9 maja, iż Artur Granicki został dyrektorem nowego Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, w wyniku konkursu na to stanowisko. Poinformował on wczoraj na swoim twitterze, iż wraz z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego tworzą specjalną grupę roboczą do spraw blockchainu i walut wirtualnych. KNF chce również lepiej poznać tę technologię poprzez zaproszenie przedstawicieli z branży krypto i technologii blockchain.

„Do grupy roboczej chcemy zaprosić dużą ilość przedstawicieli branży zarówno związanych z Blockchain jak i związanych z kryptowalutami, a także właściwe instytucje i urzędy. Kiedy będzie gotowy raport i właściwe stanowiska Urzędu to zależy od tempa prac grupy” – napisał Artur Granicki na twitterze

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła przetarg na przeprowadzenie kampanii społecznej ostrzegającej przed inwestowaniem w kryptowaluty

KNF znowu zaatakowała społeczność kryptowalutową, ogłaszając przetarg na drugą kampanię „ostrzegającą przed inwestowaniem w kryptowaluty”. Jak podaje oficjalny komunikat ze strony KNF, zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii społecznej promującej aplikację KNF Alert oraz budującej świadomość istnienia ryzyk związanych z inwestowaniem w kryptowaluty, piramidy finansowe oraz działalność forex nienadzorowaną przez KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego i giełdy kryptowalut

W lutym, Komisja Nadzoru Finansowego przystąpiła do wzmożonej pracy w sprawdzaniu polskich giełd kryptowalut. Skutkiem tychże działań było wycofywanie rachunków bankowych takim platformom jak BitBay, czy Abucoins. Zbyt gwałtownie działania urzędu, jak i rozpamiętywanie afery związanej z Amber Gold tworzyły przypuszczenia, iż giełdy kryptowalut powinny zostać kompletnie kontrolowane. W tej kwestii, KNF opublikowało dwa nowe podmioty (ze sfery kryptowalut) na swoją listę ostrzeżeń publicznych, która „ostrzega” przed podejrzanymi podmiotami gospodarczymi. Giełdy kryptowalut BitBay oraz Abucoins zostały wpisane na tę listę. Obydwie firmy dostały zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego).

Dalszy skutek tych działań każdy z nas dobrze zna i będzie pamiętać przez długi czas. Największa i najbardziej popularna polska giełda kryptowalut BitBay emigrowała na Maltę, a platforma Abucoins zakończyła swoją działalność. Możemy tylko liczyć, iż nowo utworzona grupa robocza będzie wspierać branżę kryptowalut i technologii blockchain.

Co sądzicie o utworzeniu grupy roboczej przez KNF? Zapraszamy do dyskusji!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx