Kolejne testy Ethereum udane! Kiedy przejście na Proof Of Stake?

Ethereum zakończyło przedostatni duży test, który poprzedza wdrożenie nowego mechanizmu “Proof of stake”. Został on wykonany w publicznej sieci testowej Sepolia. Test został zakończony sukcesem, jednak nie jest pozbawiony błędów.

Przedostatni test na swoim Twitterze podsumował m.in. Terence Tsao. Zauważa on, że zakończył się on sukcesem, jednocześnie między 25% a 30% walidatorów przeszło w tryb offline po scaleniu. Przyczyną tego miały być niewłaściwe konfiguracje. Zaznaczył on, że nie wpłynie to na termin scalenia:

Jednocześnie sceptycy podkreślają, że na ostateczny werdykt i ocenę skuteczności testów będzie trzeba poczekać.

Ponadto przed nami największy  test, który ma odbyć się w sieci Goerli. Próba ma mieć miejsce w ciągu kilku miesięcy. Jednocześnie ostateczny termin zależy od dokładnych wyników testów w sieci Sepolia. Dopiero dane uzyskane w ostatnim teście umożliwią wdrożenie nowego mechanizmu. Według Forbes przejście na nowy system może być możliwe w ciągu kilku miesięcy.

Dodatkowo niektóre osoby zauważają, że przejście głównej sieci na mechanizm Proof of Stake będzie znacznie większym wyzwaniem niż wykonane testy.

Proof of Stake – po co zmiana mechanizmu?

Aktualnie Ethereum bazuje na mechanizmie Proof of Work. W tym rozwiązaniu górnicy rywalizują. Wiąże się to ze zużywaniem dużej ilości energii. Ten sam mechanizm wykorzystuje m.in. bitcoin, a całkiem niedawno do mainstreamu trafiła informacja o tym, że sieć BTC zużywa więcej prądu niż Argentyna. Dodatkowo mechanizm Proof of Work faworyzuje górników o największych zasobach, co zwiększa ryzyko centralizacji.

Z kolei mechanizm proof of stake wykorzystuje walidatory. Dobierane są one w sposób losowy (zamiast na bazie konkurencji). Do minusów tego rozwiązania zalicza się wysoki koszt początkowy. Otrzymanie statusu walidatora wymaga dużych inwestycji początkowych, które są zależne od sieci. W Ethereum będzie to 32 ETH, czyli na moment pisania tego artykułu ok. 37,5 tys. dolarów.

Natomiast największą zaletą mechanizmu Proof of Stake jest większa energooszczędność. Co ma znaczenie choćby ze względu na coraz większe naciski polityczne na oszczędzanie energii. Dodatkowo pozwala on wykonywać transakcje szybciej i mniejszym kosztem.

Może zainteresuje Cię również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx