Kłopoty Anchor, short LUNA i spadanie z rowerka
W obliczu problemów z utrzymaniem rezerw, token protokołu Anchor leci na pysk. Spada również LUNA, której Rafał Zaorski wróży ostateczny upadek. Przy okazji, sam spada z rowerka. Przypadek?
Jakie problemy ma Terra (LUNA)?
Rezerwy protokołu Anchor zmierzają w kierunku wyczerpania z powodu braku zapotrzebowania na pożyczki. Przy zbyt wielu deponentach goniących za wysokimi zyskami i braku pożyczkobiorców, stopy procentowe Anchor wydają się nie do utrzymania.
Według danych Terra.Engineer, Anchor, flagowy protokół oszczędności ekosystemu Terra (LUNA), odnotował (w ciągu ostatnich siedmiu dni) spadek rezerw sięgający 37%. Od początku grudnia liczba Terra USD Stablecoin (UST) utrzymywana w smart kontrakcie „terra1tmnqgvg567ypvsvk6rwsga3srp7e3lg6u0elp8” spadła o ponad 50%. Na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji pozostawało w nim nieco ponad 34,6 milionów UST.
Jeżeli chodzi o cenę, w ciągu ostatnich 30 dni ANC zanurkował o blisko 60%:
Jak działa Anchor?
W ramach protokołu oszczędności użytkownicy deponują za pośrednictwem swoich portfeli stablecoiny UST, z czego mają zarabiać do 20% (z ich kapitału korzystają pożyczkobiorcy, którzy płacą odsetki od kwoty pożyczki). Aby zapewnić pożyczkodawcy odzyskanie środkó w przypadku niewykonania zobowiązania, pożyczkobiorcy muszą zdeponować zabezpieczenie. Ponadto, Anchor blokuje otrzymane zabezpieczenia, aby generować nagrody dla deponentów.
Ilekroć następuje niedobór między dochodami generowanymi przez odsetki pożyczkobiorców, stakingiem zabezpieczeń i wydatkami na zysk wypłacanymi deponentom, Anchor musi wykorzystać wspomniane wcześniej rezerwy TerraUSD (UST), aby zrekompensować różnicę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. W lipcu ubiegłego roku Terraform Labs wstrzyknął do protokołu 70 milionów UST, a jego wartość była stosunkowo stabilna. Zapewniono wówczas, że jest to jednorazowa akcja, która ma dać deweloperom czas na opracowanie nowych rodzajów zabezpieczeń:
Jednak w ciągu ostatnich 60 dni całkowita kwota depozytu wzrosła z 2,3 miliarda dolarów do 6,1 miliarda dolarów, podczas gdy całkowita pożyczona kwota wzrosła tylko z 1,2 miliarda do 1,5 miliarda dolarów.
Na rynkach bessy inwestorzy często uciekają z niestabilnych aktywów w poszukiwaniu stabilnych, takich jak protokoły oszczędnościowe o wysokiej rentowności. Jednak rosnąca rozbieżność między depozytami a wymiarem pożyczek w Anchor wywarła silną presję na jej rezerwy.
Jeśli tendencja będzie się utrzymywać, w nadchodzących miesiącach rezerwa może się wyczerpać. Aby uzyskać płynność lub znacznie obniżyć obiecaną stopę procentową Anchor, Terraform Labs musiałby wstrzyknąć kolejną porcję środków do protokołu.
Short na Lunę | Czy LUNA upadnie?
Na fali problemów, z którymi boryka się Anchor, „cierpi” cały ekosystem Terra. Cena natywnego aktywa Terry spadła na przestrzeni ostatniego miesiąca o blisko 37% (48,1% od chwili wyznaczonego 27 grudnia ubiegłego roku ATH):
Na spadek LUNA gra w dobrze wszystkim znany Rafał Zaorski. W opublikowanym wczoraj tweecie napisał:
Spadłem z rowerka 🙂 na Youtube. Dołączam do elitarnego grona którym zawiesili konto Yea Stawiamy że albo @jarzoombek, @PanParagraf i foch za Short #luna albo @szaffi za wczorajsze krytykowanie jego szkoleń z giełdy – Panowie przyznać się to pogratuluje numeru – Teraz Live na fb! pic.twitter.com/80Ws8cdcta
— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) January 27, 2022
Pod tweetem rozpętała się niemała burza. Jako, że nie chcemy stawiać się po żadnej stron tej sytuacji ani tym bardziej moderować ewentualnej dyskusji, zachęcam Was do zapoznania się z ich treścią i samodzielnej oceny sytuacji.
Jeżeli chodzi o samą sytuację protokołu Anchor, wypada zapoznać się również z długą listą argumentów, które w dniu wczorajszym wyartykułował Kamil Jarzombek:
Does $LUNA have a problem because of the @anchor_protocol ?
— Jarzombek 🌔 (@jarzoombek) January 27, 2022
Is the whole @terra_money system in danger?
Full Thread 🧵 🧐 pic.twitter.com/53Z8LGSGwi
Poprosiłem Panów Zaorskiego i Jarzombka o ustosunkowanie się do sprawy. Jak tylko otrzymam jakiekolwiek oświadczenie, niniejszy wpis zostanie o nie uzupełniony.
EDIT: Komentarz Rafała Zaorskiego
„Mam to gdzieś. Tweeta wrzuciłem z premedytacją, aby wywołać reakcję rynku.
Nie interesuje mnie to, że ktoś mnie z tego tytułu nie będzie lubił. Moim celem na koniec dnia jest liczenie zysku. Gdy mnie zdejmowali z YT zamykałem pozycję.
Jak powiedział Milton Friedman: „Nie ma darmowych obiadów”. 20% za nic? To po prostu musi upaść.”
Jaka jest Twoja opinia na temat sytuacji w Anchor? Kto usunął Rafałowi Zaorskiemu konto na YT? Czy to rzeczywiście robota „LUNAtyków” i „szkoleniowców”:)?
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.