„Kiedy któryś z nich odkręci kran, mają z niego lecieć bitcoiny”

Któżby nie chciał otrzymywać pieniędzy za darmo? Kryptowalutowe kraniki to oferują, co tym samym jest sposobem na popularyzację cyfrowego złota.

Tzw. kraniki bitcoinowe (czy kryptowalutowe), to mechanizm, który pozwala odbierać walutę rzekomo “za darmo”. Wymagania są niewielkie, jak i nadchodząca wartość wypływająca z takiego kranika. Operatorzy stron z kranikami zwykle chcą, aby użytkownik zabiegający o swoją porcję bitcoinów, wykonał mało angażujące zadania. Oznacza to, na przykład, polubienie jakiejś strony, wypełnienie kodu captcha, czy obejrzenie reklam na stronie internetowej.

Fizyczny kran

Ostatnio jeden z bitcoinowych entuzjastów zauważył, że brakuje w Internecie instrukcji i przykładów budowy fizycznego bitcoinowego kraniku. Postanowił zatem opracować i uruchomić swój, a żeby potem przedstawić go całemu światu na łamach GitHub.

Urządzenie zbudowane przez niejakiego Tbruno25 jest współczesną implementacją The Bitcoin Faucet, czyli kranu powstałego już w 2010 roku. Wtedy każdy mógł uszczknąć jednorazowo aż pięć sztuk BTC! Kranik był zatem dosyć hojny. Niestety z postępującą deflacją zaprogramowaną w systemie bitcoina, dziś jesteśmy w stanie pobrać z kraniku zaledwie kilka satoshi. 

Kran Bruna działa na podstawie minikomputera Raspberry Pi Zero. Poza tym do zbudowania mechanizmu potrzebujemy ekranu dotykowego LCD 2,8-calowego oraz kamerkę cyfrową. Drukarka 3D również się przyda, aby mógł na niej powstać szkielet urządzenia. 

kranik bitcoin

Działanie na nowo zaprezentowanego modelu kraniku bitcoinowego w wersji fizycznej jest bardzo proste w obsłudze. Stoi za nim demo i oprogramowanie możliwe do pobrania przez każdego.

Wpierw należy wybudzić ekran, dotykając go, następnie zeskanować kod QR swojego portfela przed kamerą urządzenia i czekać na darmowe bitcoiny. Po chwili na ekranie pojawia się kolejny QR kod, po którego zeskanowaniu możemy śledzić dalszy przebieg transakcji. 

To jak, wybudujecie własny kran? 

Komentarze