Bitcoin: 3 fakty, o których mogliście nie mieć pojęcia

Dziś przedstawię Wam garść ciekawych informacji o bitcoinie, które zapewne nigdy nie do Was nie dotarły, a naprawdę warto je poznać. Kranik Bitcoin: 5 BTC dla jednej osoby; Największy hack w historii: 184 miliardów bitcoinów z powietrza; Najmniejsza jednostka BTC to wcale nie Satoshi.

Pierwszy Bitcoin kranik

Pierwsza rzecz, o której wspomnę to pierwszy w historii kranik bitcoin, czy też The Bitcoin Faucet. Kranik bitcoin to strona internetowa bądź aplikacja, która pozwala wejść w posiadanie bitcoinów, zwykle niewielkiej ich części “za darmo”.

Oferta jednak nie jest do końca darmowa, bo wymaga od nas wykonania jakichś zadań bądź rozwiązania kodu CAPTCHA, zwykle rejestrując przy tym masę reklam.

bitcoin kranik btc

Pierwszy kranik bitcoin powstał w 2010 roku, założony przez jednego z deweloperów wspierających protokół bitcoina, Gavina Andresena. Wówczas każdy mógł uszczknąć z bitcoinowego kraniku aż 5 BTC!

184 miliardy bitcoinów z powietrza

Kolejnym wydarzeniem, które naprawdę miało miejsce to hack na bitcoinie 15 sierpnia 2010 roku, kiedy to hacker prawie uśmiercił protokół.

W ten dzień hacker, wykorzystując lukę w protokole bitcoina wygenerował 184,467 miliarda bitcoinów, właściwie to “z powietrza”. Ów incydent nazwano później Value Overflow Incident.

Kontynuację działania systemu zawdzięczamy Satoshiemu Nakamoto, który to niewiarygodnie szybko zareagował na upadające dziecko swego życia. Szybko przeprowadził hard fork blockchaina bitcoina i “wymazał” nowo powstałe miliardy monet.

Sytuacja ta miała miejsce przy powstaniu bloku o numerze 74638, który przeszedł do historii.

Satoshi to nie najmniejsza jednostka bitcoin

Nie? To jaka? W końcu bitcoin ma tylko 8 zer po przecinku. Sęk w tym, że Lightning Network stworzył nowy standard obrotu natychmiastowymi płatnościami bitcoin.

Jednostka Milisatoshi (MSAT) została stworzona w celu sprawniejszej komunikacji między węzłami, a użytkownikami. Poza tym transakcje w LN kosztują naprawdę znikome ilości satoshi. Jeden MSAT to jedna tysięczna satoshi.

1 SAT = 0,00000001 BTC
1 SAT = 1000 MSAT
1 MSAT = 0,00000000001 BTC

Co sądzicie o dawce informacji, którą Wam dzisiaj zaserwowaliśmy? Co było dla Was największym zaskoczeniem? Może znacie inne sekrety ze świata bitcoina, w takim razie zapraszamy do komentowania poniżej.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx