Japonia zamierza karać giełdy nieprzestrzegające sankcji

811

Japońska Agencja Usług Finansowych i Ministerstwo Finansów zapowiedziały kary finansowe dla giełd kryptowalut, które nie będą przestrzegały sankcji nałożonych na Rosję.

Dodatkowo każda podejrzana transakcja musi zostać zgłoszona Agencji Usług Finansowych (FSA). Chodzi przede wszystkim o transfery zlecane przez osoby objęte sankcjami.

Japonia wymaga przestrzegania sankcji

Od kilku tygodni głośno mówi się o tym, że dzięki kryptowalutom Rosja może próbować obchodzić sankcje. Warto jednak zwrócić uwagę na opinię dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Carole House. Jej zdaniem ze względu na olbrzymią skalę, jakiej potrzebowałaby Rosja, aby coś ugrać na wykorzystaniu kryptowalut, cyfrowe aktywa szybko stałyby się nieefektywnym narzędziem do takich celów (szczegóły znajdziesz w artykule: Czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji).

Grupa G7 chce uszczelnić system

Grupa G7 postanowiła jednak wyeliminować ryzyko. Wbrew początkowym deklaracjom ze strony przedstawicieli giełd kryptowalut (więcej informacji znajdziesz w artykule: Stanowisko giełd kryptowalut w sprawie blokowania rosyjskich kont), że przez nakładanie blokad ucierpią zwykli użytkownicy, niektóre firmy szybko zaczęły zamrażać rosyjskie konta. Przykładowo giełda Coinbase zablokowała 25 tysięcy adresów. Od początku miesiąca dołączyło do nich kilka południowokoreańskich giełd kryptowalut, które postanowiły całkowicie zablokować wszystkie rosyjskie konta. Chodzi między innymi o Bithumb, Upbit, Gopax i Korbit. Jest to kolejny dowód na to, że scentralizowane giełdy nie są dobrym miejscem do przechowywania kryptowalut.

Jakie kary wprowadziła Japonia wobec giełd kryptowalut?

Kary, jakie wspólnie ogłosiły Japońska Agencja Usług Finansowych i Ministerstwo Finansów wobec giełd, które nie będą przestrzegały sankcji i będą obsługiwały transakcje na rzecz podmiotów objętych sankcjami:

  • kara do trzech lat więzienia,
  • grzywna w wysokości miliona jenów (przy obecnym kursie daje to około 36 611 PLN, co przekłada się na 8 474 dolarów).

Czy postępowanie Japonii jest słuszne?

Co sądzisz o podejściu Japonii? Czy zgadzasz się, że giełdy kryptowalut powinny blokować wszystkie transakcje związane z Rosją? A może należałoby wprowadzić inne rozwiązania, aby zwykli użytkownicy giełd nie stracili dostępu do swoich oszczędności?

Może Cię zainteresować:

Komentarze