Japonia stworzy sieć SWIFT dla kryptowalut! Dużo prostsze płatności już niedługo?

2 003
Japonia ma być państwem przewodzącym stworzeniu międzynarodowej sieci płatności w kryptowalutach. Ma być ona podobna do sieci SWIFT.

Szybka akcja

Według informatora czwartkowego raportu agencji Reuters, nowa sieć ma zmierzyć się z problemem prania pieniędzy i została zatwierdzona w ubiegłym tygodniu przez FATF.

Zespół z Międzynarodowej Agencji Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy będzie monitorował rozwój projektu, który prowadzony będzie między różnymi krajami.

Za samą inicjatywę odpowiada minister finansów Japonii oraz Agencja Usług Finansowych. Według Reutersa, żadna z tych organizacji nie udziela jeszcze komentarzy w tej sprawie. Japonia w ostatnim czasie coraz mocniej kontroluje giełdy kryptowalut. Kraj utworzył też grupę regulacyjną, mającą zająć się nowym projektem Facebooka – Libra.

Japońskie potyczki z kryptowalutami

Sieć SWIFT dla kryptowalut to nie początek aktywności Japonii w obszarze blockchaina. Kraj dość mocno ucierpiał przez wiele znaczących ataków hakerskich na liczne giełdy kryptowalutowe. Najbardziej znanymi przypadkami są tutaj Mt.Gox i Coincheck.

Głównie z powodu naruszenia bezpieczeństwa Mt.Gox, Japonia jest jednym z najbardziej proaktywnych państw w sprawie regulacji kryptowalut. W 2017 roku stworzyła system licencjonowania giełd oraz system zasad finansowych legalizujących bitcoina jako metodę płatności.

Japonia jest świetnym przykładem aktywnego zaangażowania państwa w uregulowanie nowego technologicznego pieniądza. Wprowadzone licencje i rozwiązania regulacyjne pomagają w usprawnieniu funkcjonowania całego systemu. Jest to cenny przykład, który mógłby stać się drogowskazem dla Polski, w kontekście dbania o bezpieczeństwo platform i użytkowników. Tegoroczne zniknięcie giełdy Bitmarket jest wyraźnym sygnałem do tego, że należy obrać pewien konkretny kurs – jako państwo, lub niezależny organ zaufania.

W oczekiwaniu na SWIFT

Sieć SWIFT dla kryptowalut może stać się solidnym krokiem w kierunku konsolidacji kryptowalut jako środka płatniczego. Jeśli faktycznie różne państwa współpracują przy jej tworzeniu, oznacza to, że za jakiś czas wreszcie doświadczymy stabilnego, międzynarodowego systemu. Najważniejszym elementem jest to, że będzie on autoryzowany przez poszczególne państwa partycypujące.

Komentarze