Jak przetrwać w bessie? Wskazówki dla początkujących

Jak przetrwać w bessie? Wskazówki dla początkujących

Rynek niedźwiedzia reprezentuje najbardziej przerażający okres w każdym cyklu inwestycyjnym, ale jest kilka sposobów, aby wyprzedzić i przetrwać burzę.

Zazwyczaj bessy wywołują poczucie niepewności u każdego inwestora. Tym bardziej dla nowicjusza, dla którego może bessa może wyglądać jak koniec świata. W czasie hossy inwestorzy są pewni zysków a gdy przychodzi bessa na rynku pojawia się niewyobrażalna ilość pesymizmu.

Współzałożyciel i lider strategiczny Kylin Network, Dylan Dewdney, powiedział, że dwa główne błędy, które popełniają inwestorzy, czując się niepewnie, to „jeden, przeinwestowanie i dwa, nieinwestowanie z przekonaniem”.

„Trzeba znaleźć najlepszy punkt, w którym masz wystarczająco dużo przekonania co do swoich inwestycji, zarządzając przy tym przeznaczonymi na nie zasobami tak, aby czuć się w 100% komfortowo z cierpliwością przez długi czas. Rynek niedźwiedzia to miejsce, w którym naprawdę dzieje się magia – na przykład kupowanie Etherum za 90 USD w grudniu 2019 r. ”- powiedział Dewdney.

Według danych firmy Glassnode zajmującej się analizą blockchain, na początku maja traderzy dokonali prawie 43 000 transakcji kupna i sprzedaży na giełdach kryptowalut o wartości 3,1 miliarda dolarów. Ale panika, która spowodowała ten handel była spowodowana krachem Terry, który spowodował jeszcze większy spadek rynku.

Rynek bessy występuje wtedy, gdy ceny aktywów spadają o co najmniej 20% w stosunku do ich ostatnich maksimów. Na przykład obecna bessa spowodowała spadek Bitcoina (BTC) o ponad 55% w porównaniu z rekordowym poziomem 68 000 USD w listopadzie. W chwili pisania tego artykułu Bitcoin jest obecnie notowany poniżej 25 000 USD.

Rynki niedźwiedzia: geneza, nasilenie i jak długo trwają

Według Nerdwallet rynki niedźwiedzi są często powiązane z gospodarką światową. Oznacza to, że pojawiają się one przed lub po wejściu gospodarki w recesję. Tam, gdzie jest bessa, następuje albo trwający kryzys gospodarczy, albo zbliżający się.

Zasadniczo utrzymujący się spadek cen z ostatnich szczytów nie jest jedynym wskaźnikiem trwającej bessy. Istnieją inne wskaźniki ekonomiczne, które inwestorzy nadal muszą wziąć pod uwagę. Ma to na celu umożliwienie im dowiedzenia się, czy trwa bessa, czy nie. Niektóre ze wskaźników obejmują m.in. stopy procentowe, inflację oraz wskaźnik zatrudnienia lub bezrobocia.

Jednak związek między gospodarką a bessą jest jeszcze prostszy. Gdy inwestorzy zauważą, że gospodarka się kurczy, powszechne są oczekiwania, że ​​wkrótce zaczną się również zmniejszać zyski przedsiębiorstw. I ten pesymizm skłania ich do wyprzedaży swoich aktywów, co spycha rynek jeszcze niżej. Jak mówi Scott Nations, autor książki The Anxious Investor: Mastering the Mental Game of Investing, inwestorzy często przesadnie reagują na złe wieści.

W każdym razie bessy trwają krócej niż hossy. Według niedawnego raportu CNBC, bessy trwają około 289 dni. Rynki byka mogą jednak przekroczyć 991 dni. Dodatkowo raport analizy danych Invesco określa straty związane z rynkami bessy na średnio 33%. Tak więc cykle spadkowe zwykle nie są tak efektywne, jak średni wzrost o 159% podczas hossy.

Chociaż nikt nie wie na pewno, jak długo może trwać bessa, jest kilka wskazówek, jak ją przetrwać.

Poruszanie się po rynku niedźwiedzia

Żaden indywidualny inwestor nie może zrobić nic, aby zapobiec niekorzystnej sytuacji rynkowej. Niemniej jednak istnieje wiele potencjalnie świetnych ruchów, które można wykonać, aby chronić swoje inwestycje.

Uśrednianie kosztów w dolarach

Uśrednianie kosztów w dolarach (DCA) opisuje strategię inwestycyjną, w której inwestor regularnie kupuje określoną kwotę danego składnika aktywów w dolarach, niezależnie od ceny tego składnika aktywów w dolarach. Strategia opiera się na przekonaniu, że z biegiem czasu ceny na ogół przyspieszą i ostatecznie będą rosnąć podczas rynku byka.

Szef badań w CoinShares, James Butterfill, że Bitcoin ma teraz dobrze ustaloną odwrotną korelację z dolarem amerykańskim:

„Ma to sens ze względu na pojawiające się cechy charakterystyczne magazynu wartości, ale sprawia również, że jest on niezwykle wrażliwy na stopy procentowe. To, co pchnęło Bitcoina w „kryptozimę” w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, można w zasadzie wyjaśnić jako bezpośredni skutek coraz bardziej jastrzębiej retoryki ze strony Fed. Oświadczenia Federalnego Komitetu Otwartych Rynków (FOMC) są dobrym tego wskaźnikiem i możemy zaobserwować wyraźny związek z terminami publikacji komunikatów i ruchami cen”.

Po opanowaniu tego ostrożnego podejścia inwestycyjnego cena kupna inwestora jest uśredniana w czasie. Oznacza to, że można czerpać korzyści z kupowania dipów, a także unikać inwestowania wszystkich oszczędności życia podczas szczytów rynkowych.

Zdywersyfikuj swoje portfolio

Dla inwestorów, którzy mają w swoim portfelu zróżnicowaną gamę aktywów, wpływ bessy może nie być tak dotkliwy. Kiedy bessa trwa w pełni, ceny aktywów generalnie spadają, ale niekoniecznie o te same kwoty. Tak więc ta cenna strategia zapewnia inwestorowi mieszankę zwycięzców i przegranych w swoich aktywach podczas rynku niedźwiedzia. Tym samym łączne straty z portfela zostaną zredukowane do absolutnego minimum.

Rozważ aktywa obronne

Podczas przedłużającej się bessy niektóre firmy (głównie mniejsze lub młodsze) męczą się po drodze. Podczas gdy inne firmy o bardziej ugruntowanej pozycji z silniejszymi bilansami mogą wytrzymać trudne warunki tak długo, jak to konieczne.

Dlatego każdy, kto chce inwestować w akcje firm, powinien wybrać akcje tych firm, które działają na rynku od dłuższego czasu. To są zapasy obronne. I zazwyczaj są bardziej stabilne i niezawodne w czasie bessy.

Obligacje

Obligacje mogą również przynieść inwestorowi pewną ulgę w okresach bessy. Dzieje się tak, ponieważ ceny obligacji zwykle poruszają się w kierunku przeciwnym do cen akcji. Tak więc obligacje są kluczową częścią każdego niemal idealnego portfela, dając inwestorowi względną łatwość obrony przed bessą.

Fundusze indeksowe lub fundusze giełdowe

Wiadomo, że niektóre sektory, w tym sektory użyteczności publicznej i dóbr konsumpcyjnych, dobrze prosperują w okresie spadków na rynku. I bardziej niż w jakimkolwiek innym sektorze, mogą one zasłużyć na miano „aktywów stabilizujących”. Inwestowanie w wyżej wymienionych sektorach za pośrednictwem funduszy indeksowych lub funduszy giełdowych (ETF) może być sprytnym posunięciem. Dzieje się tak, ponieważ każdy fundusz indeksowy lub ETF posiada akcje różnych spółek.

Graj w ciemno

Nie ma wątpliwości, że bessa skusi inwestorów do ucieczki i nigdy nie ogląda się za siebie. Ich wola i wytrwałość również zostaną poddane próbie. Ale, jak pokazała historia, bessy nie trwają wiecznie i podobnie będzie z obecną bessą.

Według Hartford Funds od 1928 r. do teraz miało miejsce ponad 26 okresów bessy. A po każdym z tych rynków natychmiast następowała hossa, przynosząc więcej niż wystarczająco dużo zysków, aby zrekompensować ewentualne straty.

Dlatego ważne jest, aby zawsze odwracać uwagę od panującego spowolnienia, zwłaszcza jeśli inwestujesz długoterminowo, na przykład na emeryturę. W końcu hossa, której także będziesz świadkiem po drodze, przewyższy obecną bessę.

Ostateczna decyzja

Jak wcześniej wyjaśniono, istnieje ogromne ryzyko związane z rynkami bessy. Ale stanowią również dobrą podstawę do sukcesu w kolejnym wyścigu byków. Jest to jednak uzależnione od dobrego planowania strategicznego inwestycji połączonego z cierpliwością. Tak więc zyski mogą być zapewnione, gdy rynek w końcu się odwróci, niezależnie od tego, czy zawsze korzystasz z DCA, dywersyfikujesz swój portfel, inwestujesz w fundusze ETF i fundusze indeksowe, czy w akcje.

Utrata pieniędzy jest zawsze trudna do przełknięcia, ale najlepszym sposobem na pokonanie spadków na rynku jest zachowanie spokoju i opanowania.

„Podczas gdy ceny Bitcoina były słabe w obliczu agresywnej polityki Fed, obecna przerwa w relacji ceny do wyników może być bardzo krótkotrwała. Uważamy, że błąd polityki Fed jest bardzo prawdopodobny. Uważamy, że posiadacze Bitocina prawdopodobnie skorzystają w przyszłości na gołębim Fed i słabszym dolarze, podczas gdy posiadacze akcji będą sobie słabiej radzić w obliczu recesji lub stagflacji – mówi Butterfill.

I dodał:

„Niestety wierzymy, że Stany Zjednoczone i reszta świata prawdopodobnie pogrążą się w kryzysie gospodarczym w 2023 r., chociaż istnieje wiele niewiadomych. Może to będzie stagflacja, która następnie przejdzie w recesję? Ponieważ pułapka płynności naprawdę chwyta bankierów centralnych, uważamy, że Bitcoin jest dobrą polisą ubezpieczeniową w obliczu tego bałaganu w polityce pieniężnej”.

Może Cię zainteresuje:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx