Problemy Celsiusza – 320 mln USD w kryptowalutach wysłane do FTX – wypłaty wstrzymane

Problemy Celsiusza – 320 mln USD w kryptowalutach wysłane do FTX – wypłaty wstrzymane dla użytkowników.

Celsius przenosi środki o wartości ponad ćwierć miliarda dolarów z Aave na giełdę FTX i zawiesza wypłaty dla użytkowników.

Platforma do obstawiania i pożyczania kryptowalut Celsius może próbuje radzić sobie z rzekomym kryzysem płynności, zabierając z Aave Bitcoiny o wartości 247 milionów dolarów (wBTC) i wysyłając je na giełdę FTX.

Spekulacje wśród społeczności kryptograficznej wybuchają teraz, ponieważ projekt przenosi ogromne ilości BTC, Etherum (ETH) i innych aktywów kryptograficznych i wstrzymuje wypłaty dla użytkowników.

Użytkownicy Celsiusa skrytykowali platformę za to, że projekt źle zarządzał swoimi funduszami po upadku protokołu Anchor na obecnie noszącym nazwę blockchain Terra Classic. Projekt może rozwiązać te obawy dzięki niedawnym działaniom na rzecz stabilizacji płynności.

Niektórzy uważają, że jeśli Celsius zawiedzie i sprzedałby swój znaczny pakiet ETH (stETH), to spowodowałoby to dalsze odchylenie od ETH. sETH to token udostępniany przez platformę pożyczkową Lido Decentralized Finance (DeFi), który jest dowodem na to, że użytkownik zastawił ETH. Obecnie jest on notowany o 4,4% mniej niż ETH.

Niezwyczajne ruchy tokenów rozpoczęły się w niedzielę około 18:00 czasu EST z głównego portfela DeFi Celsiusa, kiedy zaczął on usuwać wBTC z platformy do stakowania i pożyczek Aave, której Celsius używał do otrzymywania odsetek od swoich depozytów.

https://twitter.com/MikeBurgersburg/status/1536150279464357889?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1536150279464357889%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fcelsius-exodus-320m-in-crypto-sent-to-ftx-user-withdrawals-paused

Do tej pory od Aave wykupiono 9500 tokenów wBTC o wartości około 247 milionów dolarów w momencie pisania tego tekstu. Po serii transakcji wszystkie te tokeny zostały wysłane na giełdę FTX z nieznanego powodu.

Oprócz wBTC wydaje się, że 54 749 ETH, o wartości około 74,5 miliona dolarów w momencie pisania tego tekstu, zostało wysłanych do FTX.

Chociaż taka aktywność bardzo słabo wróży przejrzystości Celsiusza, dopóki nie wyjaśni ruchów, firma może próbować zapewnić stabilną płynność, zastępując wiele niestabilnych funduszy, takich jak WBTC i ETH, które wycofał z Aave, na stablecoiny.

Od niedzieli Celsius postawił na Aave 204 miliony USD Coin (USDC) stablecoin. Zdeponował również 10 milionów USDC plus około 8,2 miliona monet stablecoin Dai (DAI) na Compound, innej platformie do obstawiania i pożyczania pieniędzy przez DeFi.

Łączna liczba 222 milionów stablecoinów ponownie obstawionych przez Celsiusza jest prawie równa wartości usuniętych tokenów wBTC, ale nadal nie zbliża się do łącznej wartości WBTC i ETH.

Plany zespołu Celsius z przeniesionymi kryptowalutami wciąż nie są jasne. Istnieje realna możliwość, że może sprzedać aktywa, które wysłał do FTX, ale inną prawdopodobną opcją jest to, że zamierza obstawić tokeny, które wysyła na giełdę, aby zarobić.

W chwili pisania tego tekstu Celsius wysłał 9500 wBTC, 54 749 ETH i 375 343 tokenów FTX (FTT) o wartości 10 milionów dolarów. Co więcej, ma 2455 Polygon (MATIC), 260 000 Uniswap (UNI) , 2 miliony Pax Dollars (USDP) i 300 000 TrueUSD (TUSD) stablecoinów na FTX. Jednak do godziny 23:00 czasu EST nadal miały miejsce ruchy symboliczne.

Obecnie użytkownicy Celsiusa mogą gryźć paznokcie z niepokoju, ponieważ platforma wstrzymała wypłaty, aby „ustawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem zrealizować swoje zobowiązania do wypłaty”, zgodnie z poniedziałkowym ogłoszeniem z projektu:

„Pracujemy w jednym celu: żeby ochronić i zachować aktywa w celu spełnienia naszych zobowiązań wobec klientów”.

Cointelegraph poinformował w maju, że dyrektor generalny Celsius Alex Mashinsky przerzucił winę za problemy platformy, w tym pogłoski o niewypłacalności, na podejrzanych oportunistów z Wall Street.

Inwestorzy krypto nie są w dużej mierze pod wrażeniem nowej rundy FUD pochodzącej z Celsiusza. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 7,6% do 1,07 biliona dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin. CEL, własny token Celsiusa, spadł o ponad 60% w ciągu ostatnich 12 godzin do 0,15 USD. Wszystkie ceny wymienione w artykule pochodzą z narzędzia do obserwacji cen CoinGecko.

Wraz ze sporym spadkiem całego rynku kryptograficznego rozpoczynają się problemy, które nie były brane wpod uwagę w czasie prosperity. Jeśli ceny się nie podniosą i spadki dalej będą miały miejsce należy się spodziewać napływu następnych negatywych informarcji od wielu projektów. Nie wszystkie wytrzymają próbę czasu. Następi naturalna selekcja projektów i inwestorów. Każdy rynek przechodzi ten etap cyklicznie.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx