Jaguar i Land Rover | Kierowcy otrzymają kryptowalutę IOTA!

1 156

Branża motoryzacyjna to ten rejon przemysłu, gdzie kryptowaluty i technologia blockchain zostały stanowczo docenione. Jeden z najbardziej znanych producentów samochodów, Jaguar Land Rover Automotive PLC, właśnie ogłosił, że testuje technologie smart kontraktów, które zamierzają wdrożyć w nowych modelach samochodów. Nowa flota samochodów zapłaci kierowcom w kryptowalucie, która przez wielu uznawana jest za najbardziej przyszłościowy projekt krypto – IOTA. Jaguar Land Rover zamierza płacić swoim kierowcom w kryptowalucie IOTA, którzy będą ją otrzymywać w zamian za zgodę na udostępnianie danych uzyskanych z jazdy.

Gdy właściciel zaakceptuje udostępnianie danych, technologia zacznie dostarczać szereg danych z powrotem do centrali Jaguar Land Rover. Informacje takie jak sygnalizacje świetlne, lokalizacje wybojów (w tym dziur), roboty drogowe, a nawet osiągi pojazdów, będą możliwe do uzyskania. W zamian za udostępnienie tych danych, właściciele otrzymają rekompensatę w postaci kryptowaluty IOTA. Firma obecnie testuje i rozwija to, co nazywa inteligentnym oprogramowaniem portfelowym, które zainstalują w swoich dwóch nadchodzących modelach.

„Inteligentna technologia portfela może być łatwo dostosowana do wszystkich nowych pojazdów. IOTA chce umożliwić interoperacyjność ze wszystkimi graczami w branży. Nie ma więc monety Jaguara, monety BMW, ale jeden uniwersalny token dla tzw. ekonomicznej maszyny.” – powiedział Dominik Schiener, współzałożyciel IOTA

Kierowcy mogą również zdobywać nagrody uczestnicząc w specjalnych programach. IOTA będzie przechowywana w „inteligentnych portfelach”, które są obecnie opracowywane przez firmę. Otrzymane monety będą mogły być wykorzystane na opłacenie autostrad, parkingów, a także za energię dla samochodów elektrycznych. Jaguar Land Rover nie jest pierwszym producentem samochodów, który testuje technologię blockchain, aby wykorzystać ją w praktyce. Po ogłoszeniu współpracy przez największego producenta samochodów w Wielkiej Brytanii, cena kryptowaluty IOTA wzrosła o 17% w ciągu zaledwie trzech godzin.

iota blockchain kryptowaluty jaguar
źródło: pexels/pixabay

IOTA – Internet Rzeczy

Projekt IOTA to w dużym skrócie projekt bazujący na technologii Internet of Things (IoT). Polega ona na stworzeniu sieci połączonych ze sobą urządzeń, które przesyłają między sobą różne dane np. temperaturę, ciśnienie, dane parametryczne. Oczywiście sieć ta funkcjonuje jedynie, gdy urządzenia posiadają dostęp do Internetu. Poprzedni rok fundacja IOTA spędziła częściowo nad promocją swojej technologii w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. W tym przypadku należy wspomnieć wynik współpracy z Volkswagenem – projekt Digital CarPass. Projekt wykorzystuje protokół IOTA do gromadzenia danych telemetrycznych z pojazdów i śledzenia przebiegu w komisach samochodowych.

Co sądzicie o współpracy IOTA z firmą Jaguar Land Rover? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze