BMW wykorzysta blockchain dla monitoringu aut

617

BMW będzie nagradzać za informacje?

Branża motoryzacyjna bardzo chętnie patrzy na blockchain i możliwości jego wykorzystania w swoich własnych rozwiązaniach i systemach. Nie inaczej jest z koncernem BMW, który od dwóch lat prowadzi BMW’s Innovation Lab czyli laboratorium do którego zapraszane są startupy, mogące wnieść nowe technologie do aut tego producenta. Po 10 tygodniach konsultacji podejmowana jest decyzja o dalszej współpracy. Tak było w przypadku DOVU.

Problemem BMW jest odsprzedaż aut poleasingowych. W przypadku ich złego stanu technicznego producent na tym nie zarabia. Jak zaznacza koncern stanowi to dla nich duże zyski. BMW szuka zatem rozwiązania jak działać w kwestii samochodów zniszczonych lub po kraksach. Tu z pomocą przyszedł startup, gdyż ogólną koncepcją jest wprowadzenie tokenów do nagradzania użytkowników aut za dostarczane dane lub za konkretne zachowania. Dzięki temu monitoring aut w leasingu będzie łatwiejszy i wiarygodniejszy. Poprzez konsultacje w siedzibie laboratorium w Londynie, ustalono jakie kwestie najbardziej wpływają na wartość zwracanego auta. Najwyższy wpływ ma głównie przebieg auta. Podczas burzy mózgów określano jakie zachowania ludzkie mają wpływ na wartość auta. W obecnej chwili już istnieją informacje, które są generowane przez auta ale najczęściej wykorzystuje się je do diagnostyki. Czasami jakość tych danych budzi wątpliwości.

Portfel DOVU mógłby realizować takie płatności na bazie chociażby tokenów ERC-20. Przykładowo użytkownik byłby proszony co tydzień o zrobienie fotografii pulpitu samochodu ze wszystkimi wskaźnikami o co przypominałaby odpowiednia aplikacja. Mechanizm odczytywania OCR mógłby identyfikować wartości, które potwierdziłby użytkownik. Przy akceptacji, która jednocześnie potwierdziłaby smart contract, użytkownik otrzymałby 1DOV. Oba podmioty miałyby także monitorować wpływ tokenizacji na zachowania ludzkie. Czy zatem dzięki tej współpracy niedługo będziemy mogli zarabiać na wysyłaniu informacji wprost z naszego najnowszego BMW? Pokazuje to jak bardzo blockchain może wspomagać procesy biznesowe i maksymalizować zyski. Koncerny motoryzacyjne już od wielu lat myślą o zastosowaniach łańcuchów blokowych. My zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniami firmy DOVU a także do dyskusji:

Komentarze