Iran i Rosja chcą wykorzystać kryptowaluty do płatności za import

6 703

Iran i Rosja podejmują działania, aby umożliwić wykorzystanie kryptowalut jako płatności za import

Iran zasygnalizował, że wkracza głębiej w sferę kryptowalut, ponieważ Ministerstwo Przemysłu, Kopalń i Handlu tego kraju zatwierdziło użycie kryptowalut do płacenia za import do mocno sankcjonowanego kraju.

Minister handlu Reza Fatemi Amin potwierdził rozwój z lokalnymi serwisami informacyjnymi, mówiąc, że nowe przepisy zatwierdziły wykorzystanie kryptowalut w handlu oraz płacenia za paliwo i energię elektryczną za pomocą Bitcoina (BTC) i koparek kryptowalutowych w kraju.

Według Amina, uchwała „określa wszystkie kwestie związane z kryptowalutami, w tym jak dostarczać paliwo i energię do ich wydobycia oraz jak udzielać licencji”.

To ogłoszenie pojawia się zaledwie kilka tygodni po tym, jak irańska Organizacja Rozwoju Handlu zatwierdziła swoje pierwsze oficjalne zamówienie importowe, w którym jako metodę płatności wykorzystano kryptowaluty – o wartości 10 milionów dolarów za import samochodów.

Zgodnie z nowymi przepisami, wszelkie towary mogą być importowane do Iranu i opłacane za pomocą kryptowalut, co ma na celu obejście sankcji USA, które krępowały gospodarkę i osłabiły walutę narodową.

Irańskie ministerstwo handlu wcześniej wydało oświadczenia wskazujące, że do września 2022 r. krypto i inteligentne kontrakty będą szeroko stosowane w handlu zagranicznym.

Rosja robi notatki

Niedługo po tym, jak pojawiły się te wieści z Iranu, rosyjski premier Michaił Miszustin oświadczył, że przyjęcie aktywów cyfrowych jest konieczne jako „bezpiecznej alternatywy” dla płatności transgranicznych podczas strategicznej sesji na temat rozwoju krajowego systemu finansowego we wtorek.

Według Miszustina zasoby cyfrowe umożliwiają nieprzerwane płatności za import i eksport, dlatego ważne jest, aby technologia wymagana do ich obsługi była odpowiednio zintegrowana z instytucjami finansowymi kraju.

„Musimy intensywnie rozwijać innowacyjne obszary, w tym adaptację zasobów cyfrowych. To bezpieczna alternatywa dla wszystkich stron, która może zagwarantować nieprzerwaną płatność za dostawę towarów z zagranicy i na eksport” – powiedział Miszustin.

To nie pierwszy raz, kiedy władze w Rosji rozważają kryptowaluty w płatnościach międzynarodowych. W maju Iwan Czebeskow, szef Departamentu Polityki Finansowej w rosyjskim Ministerstwie Finansów, stwierdził, że:

„Pomysł wykorzystania walut cyfrowych w transakcjach rozliczeń międzynarodowych jest przedmiotem aktywnych dyskusji.

Bank Rosji potwierdził również możliwość płatności kryptograficznych w czerwcu, kiedy gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina stwierdziła, że ​​kryptowaluty mogą być używane w płatnościach transgranicznych lub międzynarodowych, ale tylko wtedy, gdy nie dostaną się do krajowego systemu finansowego Rosji.

Ziszcza się najczarniejszy scenariusz związany z przestrzeganiem sankcji. Zdaje się, że kraje Zachodu są słabiej zmotywowane niż Rosja i dlatego występuje ona z inicjatywami, które ciężko będzie skontrować. Kryptowaluty na czele z Bitcoinem właśnie w tym celu zostały skonstruowane i zdobyły uznanie na całym świecie by nie można było na nie wpływać przez rządy i banki centralne, by niosły wolność finansową oraz osobistą.

Sytuacja krytyczna krajów objętych sankcjami czyli presja na przetrwanie wymusza stosowanie kryptowalut w nowych obszarach. Dobrze dla kryptowalut ale czy dobrze dla świata ?

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-08-30/Iran-and-Russia-make-moves-to-allow-cryptos-to-be-used-as-payments-for-imports.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze