Iran: górnicy kryptowalut znów podłączeni do sieci | Gdzie jest haczyk?

2 076
Komisja gospodarcza irańskiego rządu w niedzielę zatwierdziła mechanizm wydobywczy walut cyfrowych. Jak poradzić sobie z nadmiernym zużyciem energii w kraju i jeszcze na tym zarobić?

Tania energia

Iran od wielu lat jest celem działalności firm z branży wydobywającej cyfrowe aktywa spod czeluści matematycznych algorytmów. Energia elektryczna w tymże obszarze geograficznym jest jedną z najtańszych na świecie. Nie sposób określić aktualnej stawki za kWh, ale różne źródła nie odbiegają od stawki kilku groszy do nawet 30 groszy za kWh.

Czym taniej, tam więcej ludzi napotkamy próbujących wykorzystać nadarzającą się okazję. Nie inaczej jest w przypadku irańskich górników, a także tych spoza granic dawnej Persji, która przyciąga ogrom kryptowalutowych strażników sieci niskimi stawkami.

Z tego też powodu irański rząd położył kres, w pewnym stopniu, namnażaniu się coraz to kolejnych kopalni kryptowalut tzw. Mining farm. Z naszej miningowej mapy świata wynika, że irańskie kopalnie kryptowalut są odpowiedzialne za aż 7-procentowy wzrost zużycia energii elektrycznej w kraju w ostatnich miesiącach. “Dodatkowo rząd Iranu stwierdził, że sieć elektryczna w kraju jest nadmiernie obciążona. Zamierza ograniczyć moc dla kryptowalutowych operatorów górniczych,”.

Energia odblokowana

Irańska Izba Handlowa, Przemysłu, Kopalni i Rolnictwa informuje, że w ubiegłą niedzielę rządowa komisja gospodarcza zatwierdziła mechanizm wydobywczy walut cyfrowych.

Prezes Centralnego Banku Iranu (CBI), Abdolnaser Hemmati powiedział:

Mechanizm wydobywczy cyfrowych monet został zatwierdzony przez rządową komisję gospodarczą, a później zostanie podjęty w dyskusji na rządowym posiedzeniu,

Wiceminister Energii, Homayun Haeri z kolei opowiedział o planie dotyczącym zastosowania wyeksportowanej stawki za energię elektryczną dla kopalni kryptowalut. Kwestia ta ma być wkrótce poruszona, jak i podjęta w głosowaniu przez rządowych ministrów.

Kopalnie kryptowalut prawdopodobnie już zacierają ręce na myśl o przyszłych zyskach. Zła wiadomośc jest jednak taka, że rząd nie pozwoli sobie na powtórkę sytuacji z nadmiernym zużyciem prądu. W tym celu, coraz częściej się o tym mówi, że tamtejsze prawo nakaże podwyższenia stawek za energię elektryczną dla kopalni.

Co sądzicie o taniej energii elektrycznej w Iranie? Czy tamtejszy rząd zwiększy ceny dla kopalni kryptowalut do granic nieopłacalności?

Komentarze