Gdzie wolno kopać bitcoin? | Miningowa mapa świata

W czerwcu rząd Iranu podjął decyzję o odcięciu zasilania lokalnym górnikom bitcoin (BTC). Ponieważ ostatnio Bitcoin wzrósł do poziomów nie widzianych od 2017 r., rosnąca stawka hash odzwierciedla wznowione zainteresowanie kryptowalutą. Do 1 lipca hash rate sieci Bitcoin osiągnęło ATH.

Gdzie wolno kopać bitcoin?

Stale rosnący hash rate w wydobyciu bitcoin jest zachęcającym impulsem dla ekosystemu górniczego. Zmienność cen i wysiłki regulacyjne są w tej materii istotnymi przeszkodami. W związku z presją regulacyjną w Iranie, Cointelegraph przyjrzał się bliżej głównym krajom, w których kopanie bitcoin jest szczególnie obecne. Analizie poddano również postawy regulacyjne, które podjęto w ciągu ostatnich kilku lat w tej stale rozwijającej się branży.

gdzie wolno kopać bitcoin

Więcej informacji odnośnie aktualnej lokalizacji ośrodków miningu dla wybranych kryptowalut możecie znaleźć tutaj.

Chiny

Pomimo obecnego stanu rzeczy, chińska scena wydobycia bitcoin jest głównym graczem w globalnym hash rate. Chińskie poole podobno kopią potencjalnie 70% wszystkich monet tworzonych rocznie. Powodem tej dominacji jest w dużej mierze ogromna nadwyżka energii elektrycznej w kraju. Jest to najbardziej widoczne w prowincji Syczuan, która uważana jest za górniczą stolicę Chin. Podobno ta nadwyżka energii elektrycznej skłoniła producentów energii do zachęcania firm do zakładania działalności wydobywczej w Chinach.

Rosja

Rosja ma bardziej luźne podejście do bitcoinów i kryptowalut w porównaniu z Chinami. Nadal nie ma ostatecznego stanowiska regulacyjnego w tej kwestii. W Rosji brak regulacji bitcoin, ale jego użycie jako opcji płatności za towary i usługi jest nielegalne. Zmiana ma nastąpić latem 2019 r., ponieważ ma wejść w życie ustawa o cyfrowych aktywach finansowych.

Jako czynniki sprzyjające wydobyciu wskazuje się chłodny klimat i tanią energię elektryczną. Jednak raport z czerwca sugeruje, że górnicy kryptowalut mogą w przyszłości zostać obłożeni karami.

Iran

Rząd Iranu zajął zdecydowane stanowisko wobec kopania kryptowalut z powodu wzrostu zużycia energii elektrycznej w ciągu ostatniego miesiąca. Irańskie ministerstwo energii uważa, że działalność górnicza ponosi odpowiedzialność za nieregularny wzrost zużycia energii elektrycznej o 7%. Dodatkowo rząd Iranu stwierdził, że sieć elektryczna w kraju jest nadmiernie obciążona. Zamierza ograniczyć moc dla kryptowalutowych operatorów górniczych, dopóki nie zatwierdzi nowych taryf energetycznych.

Kanada

Kanada stała się krajem przyjaznym miningowi, który otwiera możliwości prowadzenia działalności w zakresie wydobywania kryptowalut. Kraj sklasyfikował Bitcoin jako towar. Sprawia to, że użytkownicy płacą podatki w zależności od tego, jak nabywają i używają kryptowaluty. Jeśli Kanadyjczyk otrzymuje Bitcoin jako dochód, jest on opodatkowany jako taki. Jeśli uzna go za aktywa inwestycyjne, płaci podatek od zysków kapitałowych.

Czechy i Islandia

Warto w tym zestawieniu zwrócić uwagę na Republikę Czeską. To w Czechach znajduje się Slushpool, jeden z największych basenów górniczych na świecie. Pool stanowi 7,5% całkowitej dystrybucji hash rate. Kraj jest dość elastyczny, jeśli chodzi o stanowisko regulacyjne wobec Bitcoina i kryptowalut jako całości. Rząd czeski nie uważa Bitcoina za prawny środek płatniczy i klasyfikuje kryptowalutę jako składnik wartości niematerialnych.

Podobnie Islandia stała się centrum wydobycia kryptowalut, biorąc pod uwagę jej zimny klimat i bogactwo odnawialnych źródeł energii. W lutym 2018 r. spekulowano, że zużycie energii elektrycznej w przemyśle przekroczy całkowitą ilość energii zużywanej przez gospodarstwa domowe w tym kraju.

Stany Zjednoczone

CFTC zaklasyfikowała Bitcoin jako towar we wrześniu 2015 r. i nadal traktuje go jako taki. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dotyczących działalności górniczej, ale kilka stanów ogólnie przyjęło w tym zakresie zgoła różne podejścia.

Miasto Plattsburgh w stanie Nowy Jork jest jedynym miejscem w Stanach, które formalnie zakazało wydobycia kryptowalut w marcu 2018 r. Nastąpiło to po tym, jak miejscowi mieszkańcy zaczęli narzekać na rosnące rachunki za energię elektryczną. Miasto znajduje się w pobliżu zapory wodnej, która zapewnia tanią energię elektryczną. W marcu ubiegłego roku największy operator górniczy w Plattsburgh podobno wykorzystał 10% 104 MWh zasilania w mieście. W rezultacie rada miasta Plattsburgh wprowadziła 18-miesięczny zakaz wydobywania kryptowaluty.

Raport Crescent Electric Supply Company określił w zeszłym roku koszt wydobycia jednego bitcoina w stosunku do kosztu energii elektrycznej w każdym stanie USA. Luizjana to najtańsza lokalizacja. Po niej wymieniono Idaho, Washington, Tennessee i Arkansas. GigaWatt, największa farma górnicza w USA, znajduje się w Waszyngtonie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx