Moc obliczeniowa sieci Bitcoin najwyżej w historii!

Sieć Bitcoin aktualnie odnotowuje największą ilość mocy obliczeniowej niż kiedykolwiek wcześniej. Trudność wydobycia każdego kolejnego bloku również osiąga swoje ATH.

Moc obliczeniowa

Bitcoin działa nieprzerwanie począwszy od momentu wydobycia pierwszego bloku w roku 2009. Rozwój sieci również rozwija się nieubłaganie, jednak w tym przypadku mieliśmy do czynienia z okresowymi dołkami. Sytuacja ta była podyktowana przede wszystkim nie opłacalnością działalności w tejże branży – bessa, mining, kursy, ceny kryptowalut itd.

Jednakże dziś znajdujemy się w szczytowym okresie, sieć Bitcoin osiągnęła ATH w zakresie mocy obliczeniowej dostarczanej obecnie przez górników. Kiedy mówię o mocy obliczeniowej, mam na myśli hash rate.

Wedle danych Blockchain.com hash rate sieci Bitcoin jest na najwyższym poziomie w historii – 65,87 PH/s (petahash), tj. biliony hash na sekundę.

Sprawdźcie porównanie mocy obliczeniowej sieci Bitcoin, Bitcoin Cash i Bitcoin SV. Kto dysponuje największą mocą obliczeniową?

Trudność wydobycia bloku

Kolejna rzecz, w której sieć Bitcoin odnotowuje ATH to trudność wydobycia każdego kolejnego bloku. Miarą trudności jest moc obliczeniowa sieci, czym więcej mocy, czym więcej górników, tym trudność wydobycia zwiększa się i odwrotnie. Im mniej mocy i górników, tym trudność wydobycia bloku spada. To bardzo inteligentny mechanizm, dostosowujący się do aktualnie panującej sytuacji na rynku.

Statystyki portalu Blockchain.com wskazują na nowe ATH w zakresie wydobycia bitcoinowego bloku – 7,93 tera.

Ostatni odnotowany najwyższy punkt w historii trudności wydobycia bloku w sieci Bitcoin miał miejsce w październiku 2018 roku – 7,45 tera.

Rozmiar sieci Bitcoin i UTXO

Dwa ostatnie aspekty, w których sieć Bitcoin odnotowuje największą dotychczas osiągniętą miarę wielkości to blockchain i niewydane transakcje wyjściowe (UTXO).

Liczba transakcji wyjściowych to blisko 80,52 miliona, według danych Blockchain.com. Ostatnie ATH w tym przypadku miało miejsce ponad 1,5 roku wstecz – styczeń 2018.

Jeśli chodzi o rozmiar sieci blockchain Bitcoina, to nie znajdziemy tu żadnych niespodzianek. Aktualnie wynosi ona ponad 227 GB i od początku rośnie nieprzerwanie z każdym dniem – megabajt po megabajcie.

sieć Biitcoin

Co sądzicie o wyżej przedstawionych statystykach? Czy sieć Bitcoin ma się dobrze, pomimo 40-procentowego spadku cen od ostatniego ATH? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx