IOTA naprawia bug portfela Trinity i uruchamia jego nową wersję

Deweloperzy IOTA twierdzą, że z powodzeniem naprawili bug odpowiedzialny za niedawny hack Trinity Wallet, który spowodował stratę w wysokości 1,6 miliona dolarów. IOTA dostała dość mocno po głowie i zaliczyła blisko 11% spadek wyceny. Ostatnie 24 godziny przyniosły jednak blisko 8% odbicie w górę. Jak dobrze IOTA radzi sobie ze skutkami włamania i zawieszenia sieci i jak silna i cierpliwa jest jej społeczność?

Błąd portfela IOTA Trinity spowodował ostatnio utratę ponad półtora miliona dolarów dla około 10 użytkowników sieci. IOTA poinformowała o hacku 12 lutego w oświadczeniu wyjaśniającym, że oszustwo zostało wykonane w wykorzystaniem błędu portfela Trinity:

Bug portfela Trinity załatany | Nowa wersja póki co na desktop

Według informacji na oficjalnej stronie statusu IOTA, zespół developerów naprawił lukę w portfelu Trinity – oficjalnym portfelu IOTA. Fragment aktualizacji statusu opublikowanej w niedzielę (16 lutego 2020 r.) brzmi:

„Usunęliśmy również usterkę w Trinity. Nadchodząca aktualizacja Trinity nie będzie działać jako narzędzie do przeprowadzania transakcji, ponieważ wciąż pracujemy nad przywróceniem pełnej funkcjonalności sieci. Jeśli masz Trinity na swoim komputerze, zalecamy uaktualnienie do tej wersji po wydaniu. ”

W ramach oświadczenia o aktualizacji IOTA ujawniła również, że poczyniła postępy w śledztwie w sprawie włamania. Podjęła też niezbędne kroki w celu przeprowadzenia procedury rekompensaty dla poszkodowanych użytkowników. Zgodnie z niedzielną aktualizacją IOTA opracowuje narzędzie do śledzenia funduszy w czasie rzeczywistym w ramach rozszerzonego zestawu narzędzi dla sieci.

W odpowiedzi na włamanie węzeł Coordinator IOTA – odpowiedzialny za ostateczne uwierzytelnienie transakcji, przełączył się w tryb offline. W grudniu 2019 r. bug węzła stał się przyczyną tego, że IOTA nie była w stanie procesować transakcji przez ponad 15 godzin.

Coordocide na ratunek IOTA?

Hack portfela Trinity rozpalił dyskusję na temat centralizacji IOTA. Krytycy potwierdzają obawy, że IOTA Foundation ma zbyt dużą kontrolę nad siecią. Zespół IOTA ze swojej strony pracuje nad wydaniem Coordicide, zamiennika obecnego protokołu Coordinator.

Wcześniej w lutym IOTA wydała wersję 0.1.0 Coordicide Alphanet. Uruchomienie sieci głównej ma nastąpić w drugim kwartale 2020 roku.

Oprócz zwiększonej skalowalności, nadchodząca aktualizacja Coordicide ma na celu uczynienie sieci IOTA bardziej zdecentralizowanej. Jednocześnie ma zapobiec wpływowi atakującego na konsensus platformy.

Czy gdyby Coordicide działał, mechanizm głosowania IOTA mógłby zostać uruchomiony w celu odrzucenia transakcji podejrzanego hakera po wykryciu włamania do portfela?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze