Indie: kryptowaluty już wkrótce legalne?

990
Indie to kraj, którego polityka charakteryzowała się do tej pory negatywnym podejściem do kryptowalut – rząd zdecydował się na wprowadzenie całkowitego zakazu ich obrotu. Wkrótce jednak bitcoin i inne cyfrowe waluty mogą zostać tam zalegalizowane, ze względu na nacisk tamtejszej krypto społeczności.

Indie

Według lokalnego serwisu informacyjnego New India Express, rząd Indii powołał specjalny zespół interdyscyplinarny, który ma za zadanie opracować ramy prawne dla regulacji i legalizacji wirtualnych walut. Jeden z członków komitetu, uczestniczący w ostatnim spotkaniu, powiedział:

Mieliśmy już do tej pory dwa spotkania. Wśród uczestników rozmów panuje powszechne przekonanie, ze kryptowaluty nie mogą pozostać całkowicie nielegalne. Musimy je zalegalizować, ale pod twardymi warunkami. Dyskusje trwają. Wkrótce będziemy znali więcej szczegółów na ten temat.

New India Express opublikował swój artykuł kilka dni po tym, jak w innej lokalnej gazecie ukazała się informacja, że ten sam komitet pracuje nad zakazem wirtualnych walut. To jest już drugi zespół powołany przez indyjski rząd w celu badania kwestii krypto. Jego członkami są m. in. urzędnicy z Banku Rezerw Indii (tamtejszy bank centralny) i MeitY (Ministry of Electronics and Information Technology). Praca pierwszego z nich zakończyła się rekomendacją całkowitego zakazu.

Jeszcze wcześniej bank centralny Indii wydał okólnik. Zawierał on polecenie dla banków, aby zakończyły wszelką współpracę z firmami związanymi z cyfrowymi walutami. Poskutkowało to zamknięciem jednej z największych indyjskich giełd kryptowalutowych (biorąc pod uwagę wolumen obrotów) Zebpay. Indyjska krypto społeczność postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o swoją sprawę. Niestety, sąd najwyższy podtrzymał decyzję Banku Rezerw Indii. Pod koniec października zaś, sąd wystosował zapytanie do indyjskiego rządu, aby ten doprecyzował swoje stanowisko wobec wirtualnych walut. Następne spotkanie komitetu zaplanowano na styczeń.

Indie

Jakiś czas temu władze Indii usunęły pierwszy bitomat w kraju. Aresztowały również współzałożyciela firmy, która bitomat postawiła (platforma do wymiany krypto Unocoin). Pomimo wrogiego nastawienia, niektóre źródła twierdzą, że Indie rozważają wydanie kryptowaluty państwowej.

Co sądzicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze