IMF i Bank Światowy wprowadzają „Learning Coin”

1 109
Technologia łańcucha bloków staje się coraz popularniejsza, a kryptowaluty powoli przebijają się do mainstreamu. Wiele instytucji bada i analizuje możliwości zastosowania blockchaina i cyfrowych walut. Banki centralne rozważają emisję CBDC (central bank digital currency), holding finansowy JP Morgan Chase & Co. tworzy JPM coin. Teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) we współpracy z Bankiem Światowym wyemitował „Learning Coin” – wirtualną walutę bez wartości, która ma przybliżyć schemat działania blockchaina.

learning coin

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (The International Monetary Fund – IMF) wraz z Bankiem Światowym stworzyli prywatny łańcuch bloków oraz wyemitowali „testową” kryptowalutę. Donosi o tym Financial Times (FT) w wydaniu, które ukazało się 12 kwietnia. Według gazety, „Learning Coin” będzie dostępny tylko wewnątrz instytucji IMF i Światowego Banku. Wirtualna waluta nie ma jednak żadnej wartości w przeliczeniu na pieniądze fiducjarne, dlatego nie może być nazywana prawdziwą kryptowalutą.

Jak podaje Financial Times, „Learning Coin” powstał w celu lepszego zrozumienia technologii, która stoi za kryptoaktywami. Jego aplikacja będzie służyła jako koncentrator sieciowy, gdzie gromadzone będą blogi, filmiki i prezentacje. Podczas testów, personel Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie zarabiał coiny za osiąganie wyznaczonych edukacyjnych kamieni milowych. Instytucje będą umożliwiały wymianę zarobionych coinów na nagrody. Ma to pokazać, w jaki sposób tokeny mogą zostać użyte w prawdziwym życiu.

learning coin

IMF przypomina, że banki oraz organy regulacyjne na całym świecie muszą skoncentrować się na „nadgonieniu” w kwestii cyfrowych walut i blockchaina. Branża rozwija się na tyle gwałtownie, że nie mają wprost innego wyboru.

Rozwój kryptoaktywów oraz technologii systemów rozproszonych jest tak gwałtowny, jak ilość informacji krążących wokół nich (neutralnych i ostrożnych). To zmusza banki centralne, organy regulacyjne i instytucje finansowe do zwrócenia uwagi na lukę, która powstała między legislatorami, prowadzącymi politykę, ekonomistami i samą technologią.

Jeśli okres testowy się powiedzie, IMF i Bank Światowy mogą zastosować blockchain w przypadku smart contracts. Może także okazać się pomocny w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz zwiększeniu transparentności.

Komentarze