IKEA pracuje nad energetycznym projektem blockchain

750

Space10, centrum badań przedsiębiorstwa IKEA, producenta mebli oraz dekoracji domowych, pracuje nad prototypem zastosowania mikrosieci elektroenergetycznej z wykorzystaniem technologii blockchain. Laboratorium badawcze Space10 zamierza wykorzystać odnawialne źródła energii (energię słoneczną) i połączyć je z platformą blockchain. Prototyp ma przewidzieć jakie korzyści może przynieść utworzenie pełnej infrastruktury energetycznej dla lokalnych społeczności. 

Projekt nosi nazwę „SolarVille”, a jego głównym celem jest przeanalizowanie przyszłości energetycznej ludzi w oparciu o wykorzystanie energii słonecznej. Część projektu ma na celu obniżenie ogólnych kosztów energii elektrycznej w modelowym mieście. Platforma nie wymaga firmy pośredniczącej, przez co system blockchainowy byłby w pełni samowystarczalny. SolarVille jest modelową wioską w skali 1:50, w której domy wyposażone są w mini panele słoneczne.

„SolarVille pokazuje, że podczas pracy z rozwojem technologii takich jak panele słoneczne, mikrosieci i i blockchain, otwierają się zupełnie nowe możliwości. Instalacje fotowoltaiczne off-grid pozwalają ludziom przeskoczyć tradycyjną sieć elektryczną.” – powiedział Bas Van De Poel, Space10

Blockchain w SolarVille

Wszystkie budynki połączone są ze sobą, tworząc tzw. microgrid, który umożliwia dzielenie się energią z każdym domem. W tej koncepcji niektórzy ludzie będą generować nadmiar energii, dzięki czemu będą mogli ją sprzedawać innym osobom. Platforma blockchain umożliwi im sprzedaż tej dodatkowej energii bez działalności pośrednika. Zamiast tego, transakcje między sąsiadami będą rejestrowane w bezpiecznym i zdecentralizowanym rejestrze. Zespół Space10 stwierdził, że infrastruktura i wygląd mają być proste, zarówno w użyciu, jak i instalacji. Ponadto całe oprogramowanie, które uruchomi platformę blockchain, jest bezpłatne.

„W IKEA zawsze szukamy innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w poprawianiu jakości życia na naszej planecie.” – powiedział Torbjörn Lööf, CEO w Inter IKEA Group.

Space10 to innowacyjne laboratorium powstałe spod szyldu marki IKEA. Zadaniem laboratorium jest wizualizowanie rozwiązań projektowych dla lepszego i bardziej zrównoważonego życia ludzi. Centrum badań Space10 założone zostało w Kopenhadze w 2015 roku, a nad projektami czuwa 27-osobowy zespół specjalistów.

blockchain ikea energia elektryczna
źródło: pixabay.com

Energia słoneczna, a mining kryptowalut

Energia słoneczna jest świetnym rozwiązaniem jako alternatywne źródło energii w każdej gałęzi przemysłu. Uwidacznia się to biorąc pod uwagę powolne odchodzenie światowych mocarstw od nieodnawialnych źródeł energii, tj. węgiel kamienny czy ropa naftowa.

Według raportu Bloomberg New Energy Finance, zapotrzebowanie na energię elektryczną dla potrzeb wydobycia Bitcoina wzrosło do końca 2017 r. do około 20,5 tera-watogodzin rocznie. Przeliczajac te wartości, zużycie energii dla potrzeb miningu jest równe z poborem energii 3 milionów domów w USA, podaje Bloomberg.

Co sądzicie o tym innowacyjnym projekcie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze