Huobi ograniczy straty na rynku Bitcoina. Giełda wprowadza specjalne narzędzia dla inwestorów dotkniętych spadkami

1 937
Huobi ograniczy straty na rynku Bitcoina. Ruch ten wprowadzony będzie z poziomu Huobi DM – platformy obsługującej derywatywy.

Wyzwania rynku w czasach koronawirusa

Huobi DM, platforma do tradingu derywatywami od Huobi ogłosiła wprowadzenie narzędzia “częściowej likwidacji”, które ma na celu ograniczenie strat z handlu.

Częste wahnięcia na rynku bitcoina mogą automatycznie upłynnić wiele pozycji inwestorów i spowodować straty o wysokiej wartości – tak jak w przypadku zeszłotygodniowej korekty BTC. Nowe narzędzie zostanie uruchomione, gdy rynki znowu będą przechodziły przez turbulencje.

W trakcie kryzysu koronawirusowego rynek doświadczył wiele niepewności i paniki. Pomiędzy 12 i 13 marca cena bitcoina zmalała ponad 50% swojej wartości przed odbiciem. W trakcie tych wydarzeń, na BitMEX zobaczyliśmy likwidację pozycji o łącznej wartości pół miliarda dolarów. A to wszystko w ciągu zaledwie półtorej godziny. W tym samym czasie platforma Huobi zanotowała likwidacje na poziomie 27 milionów dolarów w ciągu kilku godzin.

Likwidacje występują najczęściej wtedy, gdy inwestorzy nie posiadają wystarczającej ilości kapitału na giełdzie, na której dokonują transakcji. Doprowadza to do zamknięcia pozycji. Nowe narzędzie Huobi DM ma usprawnić mechanizm działający na zasadzie “wszystko albo nic” w celu ograniczenia ryzyka straty wszystkich środków w jednym momencie.

Podejście alternatywne

Nowy mechanizm od Huobi DM oferuje opcję częściowej likwidacji. Redukuje on stopniowo pozycje użytkownika, zamiast pozbywania się ich za jednym razem. Platforma wyjaśnia:

“Wraz z nowym mechanizmem system automatycznie zacznie likwidować pozycje użytkownika etapami, zgodnie z wcześniej określonymi marżami. Proces likwidacji zawiera w sobie również bezpiecznik, który wstrzymuje cały proces w przypadku dużej lub niecodziennej rozbieżności między ceną likwidacji a ceną rynkową.”

Czarne łabędzie o krok od katastrofy

Do ostatnich gigantycznych spadków najbardziej przyczyniły się wydarzenia na platformie BitMEX. To właśnie tam doszło do masowej likwidacji pozycji inwestorów. W krótkim czasie doprowadziło to do gigantycznej utraty wartości przez najpopularniejszą kryptowalutę.

Co ciekawe, dalsze spadki na tej giełdzie zostały wstrzymane przez rzekomy błąd techniczny giełdy. Powstaje w takim razie pytanie, co by się stało, gdyby cena mogła dalej swobodnie spadać. Czy bitcoin sięgnąłby dna?

Komentarze