Hughes, polityk z UK, proponuje opłacanie podatków za pomocą BTC

659
Coraz więcej państw zaczyna patrzeć przychylnie na technologię blockchain i rozważa implementację rozwiązań opartych na płatnościach wirtualnymi walutami. Eddie Hughes, członek brytyjskiego parlamentu, zaproponował opłacanie podatków za pomocą cyfrowego pieniądza. Jest to kolejna tego typu inicjatywa – jakiś czas temu stan Ohio umożliwił pokrywanie różnych zobowiązań podatkowych swoim mieszkańcom.

UK, regulacje, Hughes, polityk

Według artykułu zamieszczonego w poniedziałek w Daily Express, Eddie Hughes chce, aby Brytyjczycy mieli możliwość opłacania niektórych podatków za pomocą krypto. Mowa tu o „council tax”, czyli miesięcznym podatku nakładanym na gospodarstwa domowe, odprowadzanym do władz lokalnych. Jest on przeznaczany na usługi publiczne, a jego wysokość zależy od szacowanej wartości nieruchomości oraz liczby osób w niej mieszkających. Opłaty dokonywane cyfrowymi walutami mają też dotyczyć rachunków za wywóz śmieci.

Ostatnio spotkałem się z RNLI (Royal National Lifeboat Institution), które akceptuje teraz datki charytatywne wpłacane za pomocą kryptowalut. Jeśli oni to robią, to co nas powstrzymuje, abyśmy mieli możliwość płacenia „council tax” oraz innych rachunków bitcoin’em?

Eddie Hughes dodał, że chciałby, aby lokalne władze przygotowały system, umożliwiający płatności wirtualnymi walutami. „Musimy być postrzegani jako progresywny kraj” – zaznaczył. Polityk już od dawna przejawia optymizm w stosunku do technologii łańcucha bloków i kryptowalut. W czerwcu tego roku podkreślił korzyści wynikające z blockchain’a podczas Prime Minister’s Questions, czyli cotygodniowej sesji parlamentu. Jako argument podał dane, według których niektóre państwa osiągnęły oszczędności rzędu 2% produktu krajowego brutto dzięki korzystaniu z tej technologii.

Blockchain dla rozwoju

W lipcu z kolei, Hughes wydał artykuł na temat blockchain’a opublikowany przez FREER, czyli organizację działającą w ramach Institute of Economic Affairs na rzecz promocji wolności w gospodarce i społeczeństwie. Zatytułowany został: „Unlocking Blockchain: Embracing new technologies to drive efficiency and empower the citizen.” Parlamentarzysta proponuje w nim kilka inicjatyw – m. in. stworzenie międzynarodowego konkursu związanego łańcuchem bloków i ustanowienie stanowiska „chief blockchain officer.” Osoba pełniąca tę funkcję odpowiadałaby za kontakty z opinią publiczną. Polityk rekomendował także określenie „blockchain departmental target”, czyli długoterminowego celu dla rządowych departamentów. Przewidywałby on osiągnięcie oszczędności w wysokości 1% dzięki użyciu blockchain i innych nowych technologii.

Miesiąc temu stan Ohio ogłosił, że lokalne przedsiębiorstwa mogą teraz płacić podatki za pomocą BTC. Jest to pierwszy stan USA, który wprowadził takie rozwiązanie. W przyszłości ma ono objąć również indywidualnych podatników.

Komentarze