Hongkong planuje stać się centrum kryptograficznym regionu

1 556

Hongkong planuje zostać centrum kryptograficznym regionu

Paul Chan, minister finansów w rządzie Hongkongu, potwierdza, że włodarze specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej pozostają zaangażowani w rozwój swojej infrastruktury kryptowalutowej. A niedawno zakończono prace legislacyjne potrzebne do ustanowienia systemu licencjonowania dla dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych ( VASP).

Według raportu Radio Television Hong Kong (RTHK), Chan wygłosił komentarz podczas przemówienia na imprezie zorganizowanej przez państwowy inkubator Cyberport, deklarując, że Hongkong stał się teraz ośrodkiem łączenia wysokiej jakości firm zajmujących się wirtualnymi aktywami.

Chan podkreślił fakt, że lokalne władze i organy regulacyjne są otwarte na współpracę ze start-upami kryptograficznymi i firmami z branży fintech. Ujawnił, że wiele wiodących startupów high-tech skontaktowało się już z rządem Hongkongu w celu zbadania możliwości umieszczenia ich siedziby w tym mieście.

Zgodnie z nowym systemem licencjonowania dla VASP, wymogi dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i bezpieczeństwu inwestorów zostały dostosowane do wymagań nałożonych na tradycyjne instytucje finansowe.

„Wierzę, że wprowadzone regulacje prawne mogą zapewnić pewien stopień bezpieczeństwa rynkowego dla wirtualnych giełd aktywów” – powiedział.

„Rząd chce zapewnić rynkowi odpowiedni nadzór, aby odblokować Web 3.0 i potencjał innych technologii”, powiedział. Dodał, że pomoże to przeciwdziałać zagrożeniom związanym ze stabilnością finansową, ochroną inwestorów i niewłaściwą działalnością kapitałową.

Przeczytaj także : Bitcoin, Sango Coin i Republika Środkowoafrykańska

Agencje rządowe i regulacyjne w regionie prowadzą również liczne projekty pilotażowe mające na celu przetestowanie zalet technicznych zasobów wirtualnych i zbadanie powiązanych z nimi aplikacji. Obejmuje to pilotażowy program emisji tokenizowanych zielonych obligacji dla inwestorów instytucjonalnych oraz badanie transgranicznego wykorzystania e-HKD, cyfrowej waluty banku centralnego Hongkongu (CBDC).

Według Chen Haozhi, zastępcy dyrektora Biura Spraw Finansowych i Skarbowych, Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) będzie również ustanawiać przepisy regulacyjne dotyczące wymiany aktywów wirtualnych i rozpocznie konsultacje społeczne na początku 2023 roku.

W ostatnich miesiącach Hongkong stara się ugruntować swoją pozycję światowego centrum kryptowalut. W październiku rząd ogłosił, że rozważa zniesienie zakazu handlu detalicznego kryptowalutami w regionie w ramach planu pobudzenia wzrostu gospodarczego poprzez wykorzystanie zainteresowania sektorem aktywów cyfrowych.

W połowie grudnia giełda w Hongkongu uruchomiła dwa pierwsze w regionie fundusze giełdowe (ETF) dla kontraktów terminowych na kryptowaluty, które zebrały 73,6 miliona dolarów przed ich debiutem.

Według raportu Forex Suggests, Hongkong został oceniony jako region najbardziej gotowy na kryptowaluty w 2022. W mieście funkcjonują bankomaty kryptowalutowe w ilości proporcjonalnej do liczby ludności. Istotną częścią atrakcyjności Specjalnego Regionu Administracyjnego jest to, że nie stosuje podatków od zysków kapitałowych z kryptowalut.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze