Halving Litecoina już za tydzień | Lee, instamine i usunięte tweety

5 386

Plan jest taki, że już za 7 dni, w okolicach 5 sierpnia 2019 będzie miał miejsce halving Litecoina. Niektórzy podchodzą do tematu sceptycznie, niektórzy zacierają ręce w oczekiwaniu na skok wartości kryptowaluty. Tymczasem nie milkną kontrowersje wokół twórcy Litecoina, Charliego Lee w związku z instaminingiem i usuwanymi tweetami.

Założyciel Litecoin, Charlie Lee, znalazł się pod ostrzałem za publikowanie i usuwanie tweetów, komentarzy związanych z fazą instamine Litecoina.

Lee na Redditcie broni pobudek, dla których trudność wydobycia litecoin była ustawiona na niskim poziomie w początkowym okresie istnienia kryptowaluty.

Litecoin instamine

W miarę jak Litecoin zbliża się do następnego halvingu, w wyniku którego nagroda za blok zmniejszy się o 50%, wróciłysię stare kontrowersje związane z genezą waluty. Krytycy LTC komentują Lee i jego postępowanie z „fazą instamine”.

Instamine (instamining) odnosi się do procesu, w którym monety są początkowo dystrybuowane w nierówny lub nawet nieuczciwy sposób. Zazwyczaj wiąże się to z uwolnieniem monet w nieproporcjonalnie dużej ilości dla garstki górników i inwestorów. W przypadku Litecoin ustalono, że instamine również zostanie zastosowany.

Lee mówił:

„Powszechnie wiadomo, że litecoin był szybko wydobywany w ciągu pierwszych kilku dni, ponieważ liczba zainteresowanych ludzi i hashrate była większa, niż sądziłem”.

Usuwanie tweetów

Pomimo tego, że instamine miało miejsce osiem lat temu, Lee przypomniał o tych kontrowersjach publikując, a następnie usuwając tweet, który zdawał się celować w konkurencyjnego Dash-a.

W tweecie, który został już usunięty, Lee próbował wyjaśnić fazę instamine, a także wskazać, w jaki sposób zachowywał się Dash.

Trudno jest oszacować, jak bardzo wpłynęło to na hashrate. Ale w przypadku Litecoina było to nadal sprawiedliwe, ponieważ każdy miał szansę na kopanie. To, co było niesprawiedliwe w Dash, to fakt, że został on udostępniony znajomym tylko przez pierwsze kilka dni. A potem, po fakcie, całkowita podaż zmniejszyła się.

usunięty tweet Charlie Lee

Niektórzy członkowie społeczności spekulują, że Lee wycofał tweeta po przyciągnięciu uwagi na kontrowersyjne zachowania górników związanych z litecoin. Jak wspomniano na Redditcie, Litecoin wyraźnie przeszedł fazę przyspieszonego wydobycia, kiedy wydobyto 500 000 LTC w ciągu 24 godzin.

litecoin instamine
Faza instamine na początku istnienia Litecoina

Charlie Lee odpowiada

Lee bronił swoich działań w oddzielnym tekście na Redidt, mówiąc:

„Gdybym wiedział, jaki będzie hashrate na starcie, mógłbym ustawić początkową trudność wyżej. Lepiej jednak było zabłądzić w ten sposób, aby chronić się przed atakiem 51% w czasie startu i tak właśnie zrobiłem.

Sprzeciw społeczny przeciwko publikacji oryginalnego tweeta przez Lee i jego późniejszemu usunięciu był bardzo intensywny:

Największy poziom irytacji zdaje się jednak wynikać z tego wydaje się wynikać z tego, że Lee miał zakrzywić obraz instamine Litecoina odwracając uwagę w stronę Dasha.

Komentarze