Hakerzy ukradli kryptowaluty o wartości 87 milionów dolarów

4 403

Chińska policja aresztowała trzech mężczyzn, którzy rzekomo ukradli kryptowaluty o wartości 600 milionów juanów (87 milionów dolarów). Hakerzy ukradli środki głównie w Bitcoinie i Ethereum. Oficerowie policji z chińskiego miasta Xian stwierdzili, że dochodzenie stanowi największe śledztwo w sprawie kryptowalut w historii.

Policja w północnym mieście Xian rozpoczęła śledztwo w marcu br., gdy chiński wielomilionowy inwestor Zhanga zgłosił, że hakerzy przejęli kontrolę nad jego komputerem, aby ukraść 100 milionów juanów (15 milionów dolarów) w kryptowalutach. Hakerzy ukradli 100 milinów juanów w Bitcoinie i Ethereum, najpopularniejszych walutach cyfrowych. Śledztwo doprowadziło do dwóch innych wspólników. Łącznie uważa się, że trzech podejrzanych ukradło 600 milionów juanów, hakując komputery indywidualnych inwestorów i dużych firm.

„Nasze biuro nie zajmowało się tego rodzaju sprawami. To pierwszy przypadek związany z wirtualnymi walutami w Shaanxi” – powiedział rzecznik policji

Chiny stanowią ogromną część rynku kryptowalut, co powoduje szybki rozrost oszustw związanych z walutami cyfrowymi. Chińczycy nie pozostają w tyle za innymi krajami pod względem analizy i opracowania własnych projektów związanych z blockchainem czy ewentualnym wprowadzeniem waluty elektronicznej. Nie jest również wykluczone, iż Chiny staną się numerem jeden pod względem badań i implementacji blockchainu.

Kryptowaluty
źródło: pixabay.com

Bitcoin w nielegalnych zakładach bukmacherskich o wartości 1,5 miliarda dolarów

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej były idealny moment na zwiększenie popularności gier hazardowych, co potwierdziła nielegalna grupa bukmacherska, rozbita przez chińską policję. Od pewnego czasu kryptowaluty używane są przez hazardzistów do zakładów bukmacherskich, dzięki czemu monitoring zakładów jest znacznie utrudniony. Chińska policja zamknęła grupę osób zaangażowanych w gry hazardowe skupione wokół mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Zakłady były pokryte przez kryptowaluty o wartości około 1.5 miliarda dolarów. W ciągu ośmiu miesięcy funkcjonowania platformy, strona przyciągnęła blisko 330 000 zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Grupa zbudowała ogromną ilość członków piramidy finansowej, liczącą ponad 8 000 agentów, którzy otrzymali prowizje za rekrutację nowych członków.

We wrześniu zeszłego roku, Ludowy Bank Chin zakazał ICO (ang. Initial Coin Offering), twierdząc, że istniało zbyt wiele oszustw, które „poważnie zakłóciły porządek gospodarczy i finansowy” w kraju.

Co sądzicie o oszustwach na rynku kryptowalut w Chinach? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze