Guru chińskiego rynku złota wzywa do stworzenia globalnej waluty

Prezes Szanghajskiej Giełdy Złota (SGE) wezwał do ustanowienia nowej, globalnej waluty. Jej celem miałoby być zrównoważenie światowej dominacji dolara amerykańskiego w obliczu rosnącej ceny złota.

Reuters donosi, że wśród niektórych uczestników rynku narastają obawy z sytuacją dolara. Rezerwa Federalna USA obniżyła stopy procentowe niemal do zera i podjęła nieograniczone luzowanie ilościowe, aby powstrzymać ekonomiczne straty spowodowane pandemią koronawirusa.

Nowy system walutowy potrzebny od zaraz

Zastosowane środki pomogły podnieść ceny złota do najwyższych poziomów od siedmiu lat. Wang Zhenying, który stoi na czele największej na świecie giełdy złota powiedział, że zyski złota powinny zostać utrzymane, ale ostatecznie potrzebny jest nowy rodzaj waluty:

„Przyszły światowy handel potrzebuje ponad-suwerennego systemu walutowego, w którym żaden kraj nie jest w stanie zamrozić międzynarodowych aktywów innego kraju”.

Wang przewidział spadek wartości waluty amerykańskiej, spowodowany polityką pieniężną Fed:

„Kiedy Fed uruchomi kran płynnościowy, dolar amerykański będzie teoretycznie znajdował się w długoterminowym trendzie deprecjacyjnym”, powiedział Wang.

Echo propozycji z przełomu 2008/2009

Powyższe komentarze na temat nowej globalnej waluty odzwierciedlają poprzednią propozycję reformy międzynarodowego systemu walutowego, którą proponowano podczas globalnego kryzysu finansowego 2008/09.

Zhou Xiaochuan, były gubernator Chińskiego Banku Ludowego (PBOC), powiedział, że kryzys i idący za nim efekt domina wymagały wprowadzenia super-suwerennej waluty rezerwowej odłączonej od poszczególnych narodów.

Wang skomentował, że koncepcja jest jeszcze starsza. Rzeczywiście złoto, jedna z najstarszych form pieniądza, należy do tej kategorii, ale jego podaż jest ograniczona, co ogranicza jakąkolwiek rolę, jaką może odgrywać w handlu światowym.

Problem z dominującym systemem monetarnym opartym na dolarze polega na tym, że naraża to kraje na potencjalne sankcje USA i władze Waszyngtonu w kontekście zamrożenia międzynarodowych aktywów w przypadku jakiegokolwiek sporu.

„To broń dla USA, ale źródło niepewności dla innych krajów” – powiedział Wang. „Waluta przeznaczona na potrzeby globalnego handlu nie może być tą, która daje komuś przywilej, jednocześnie narażając innych na niepewność”.

źródło: Reuters

Komentarze