Google Play zabrania aplikacji do wydobywania kryptowalut

google
1 698

Google Play zablokowało możliwość wydobywania kryptowalut z użyciem aplikacji mobilnych, podążając śladami Apple. Zabronione jest publikowanie aplikacji, które kopią kryptowaluty na urządzeniach, ale dozwolone są aplikacje do zdalnego zarządzania kopaniem kryptowalut.

Zasady Google są podobne do wytycznych firmy Apple, które nadal umożliwiają wydobycie, jeśli odbywa się to w chmurze, ale samo wydobycie na urządzeniach z systemem Android jest obecnie zabronione. W Sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji do miningu kryptowalut, tj. MinerGate i Crypto Miner. Rozszerzenia do wydobycia kryptowalut zostały zablokowane w Chrome Web Store na początku tego roku.

„Zabronione jest publikowanie aplikacji, które kopią kryptowaluty na urządzeniach. Dozwolone są aplikacje do zdalnego zarządzania kopaniem kryptowalut” – napisano na stronie Google Play

Kryptowalut
źródło: https://play.google.com/intl/pl_ALL/about/restricted-content/financial-instruments/binary-options/

Oprócz zakazu korzystania z aplikacji do wydobywania walut wirtualnych, nowe zaktualizowane zasady Google blokują także aplikacje „atrakcyjne dla dzieci, ale zawierające motywy dla dorosłych”, a także takie, które „ułatwiają sprzedaż materiałów wybuchowych, broni palnej, amunicji lub niektórych akcesoriów do broni palnej”.

Google i zakazy w obrębie kryptowalut

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Google z marca br., firma zamierzała zablokować możliwość wyświetlania wszystkich reklam związanych z kryptowalutami, ICO, a nawet portfelami do kryptowalut. Oświadczenie wyszło kilka dni po tym, jak niektórzy reklamodawcy używający Google Adwords do promowania firm związanych z kryptowalutami odnotowali spadek liczby wyświetleń swoich reklam. Część użytkowników opublikowała informację o zawieszaniu zarówno swoich reklam, jak i ich kont.

Zakaz używania aplikacji do wydobywania kryptowalut w sklepie Google Play wynika z blokady Google dotyczącej rozszerzeń kryptograficznych w Chrome Web Store, w ślad za wzrostem górników w przeglądarce w CoinHive. Google zablokowało je natychmiast po stwierdzeniu, że 90 procent rozszerzeń nie informowało użytkowników o ich funkcjonalności wydobywczej. Zmiany w zasadach Google Play zostały po raz pierwszy wykryte przez zespół Androida.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się złośliwe rozszerzenia, które wydają się zapewniać użyteczną funkcjonalność na pierwszy rzut oka, podczas osadzania ukrytych skryptów wyszukiwania walut cyfrowych, które działają w tle bez zgody użytkownika” – napisano w oświadczeniu

Co sądzicie o zakazie w sklepie Google Play? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze