Giganci finansowi dołączają do blockchainowego projektu R3

1 304

Coraz więcej znaczących firm na globalnym rynku nieruchomości skłania swoje operacje ku rozwiązaniom technologii blockchain. Dwie wiodące instytucje finansowe z Wielkiej Brytanii, Royal Bank of Scotland (RBS) oraz Barclays PLC, dołączyły do pilotażowego projektu firmy R3, specjalizującej się w rozwiązaniach z użyciem technologii blockchain. Do pilotażu nowej platformy autorstwa R3 zgłosiło się łącznie aż 40 podmiotów. Uczestniczące podmioty testowały nowe narzędzie o nazwie Instant Property Network (IPN), które przeznaczono dla usprawnienia handlu nieruchomościami. Zastosowane rozwiązania w IPN mogą prowadzić do oszczędności rzędu 160 miliardów dolarów, podaje Bloomberg. IPN opiera się na popularnej platformie Corda, opracowanej przez firmę R3.

Wersja pilotażowa projektu umożliwiła firmom przeniesienie transakcji dotyczących nieruchomości z systemów papierowych na skonsolidowaną platformę cyfrową. System ten wykorzystuje rozproszoną księgę rachunkową (DLT) do stworzenia niezmiennych historii w procesie transakcyjnym. Opracowana platforma blockchain pozwala również na prowadzenie bezpośrednich transakcji przy zachowaniu danych z baz danych współpracujących firm. Według raportu Bloomberga, wykorzystanie technologii blockchain do wymiany nieruchomości, może doprowadzić do oszczędności rzędu 160 miliardów dolarów. Warto podkreślić, że niektóre banki, które początkowo podchodziły sceptycznie co do tego typu rozwiązań, aktualnie angażują się w rozwój blockchainu.

„Zobowiązujemy się do tego, aby kupowanie domu było jak najbardziej łatwe dla naszych klientów. Ponadto jesteśmy w czołówce innowacji, które pozwalają nam to robić. Widzimy realny potencjał technologii blockchain do przekształcenia tego procesu, dlatego cieszymy się, że możemy wziąć udział w innowacyjnym projekcie IPN.” – powiedział Dan Salmons, dyrektor banku RBS

Jak podaje Bloomberg, transakcje dotyczące nieruchomości często wiążą się z udziałem wielu pośredników i osób trzecich, wymieniających ogromną ilość informacji i danych. Wszystkie procesy z tym związane tworzą dodatkowe koszty, które mogą być zredukowane przez DLT. Blockchain umożliwia stworzenie bezpiecznego i zaufanego rekordu danych nieruchomości, który zmniejszy duplikowanie danych oraz wyeliminuje niektórych pośredników.

blockchain bank
źródło: pexels/pixabay

Analityk Barclays o „Facebook Coin”

W marcu 2019 roku, jeden z analityków Barclays PLC wypowiedział się na temat projektu „Facebook Coin”. Analityk brytyjskiego holdingu finansowego Barclays PLC, Ross Sandler, stwierdził, że kryptowaluta „Facebook Coin” może wygenerować dodatkowe dochody w wysokości 19 miliardów dolarów do 2021 roku.  Facebookowy token ma być stablecoinem, czyli kryptowalutą powiązaną z rzeczywistym kursem dolara amerykańskiego.

Co sądzicie o zaangażowaniu bankowości w technologię blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze