Dyrektorzy giełdy kryptowalut Komid skazani na więzienie. Oszustwa warte 45 mln dolarów

Oszustwa związane z próbami manipulacji rynku, to stosunkowo częsty problem niszowych giełd kryptowalut. Jak donosi portal Blockinpress, dwóch właścicieli południowokoreańskiej giełdy kryptowalut Komid zostało skazanych na 2 i 3 lata pozbawienia wolności. Podejrzewa się, że powodowali oni zawyżanie wolumenu transakcji i wprowadzaniu fałszywych kont użytkowników na giełdę. Sąd stwierdził, iż dokonali fałszerstw o wartości 45 milionów dolarów, jak i utworzenie 5 milionów fałszywych kont, które zawyżały obroty giełdy.

Zatrzymanymi okazali się dyrektorzy giełdy, chociaż stanowisko drugiej osoby nie zostało dokładnie określone. Dyrektor generalny giełdy Komid otrzymał najwyższy wyrok – 3 lata pozbawienia wolności. Jego współpracownik został skazany na dwa lata więzienia za oszustwo, defraudację i niewłaściwe zachowanie – stwierdza Blockinpress. Oszuści byli podejrzani o utworzenie ponad 5 milionów kont użytkowników i sfałszowanie 50 miliardów Won (ok. 45 mln USD) w ubiegłym roku. Oszukiwali inwestorów tak, jakby działali normalnie bez posiadania tak dużego kapitału czy kryptowalut. Istnieje również podejrzenie, iż zmodyfikowali trading bota, który automatycznie tworzył duże zamówienia transakcji, aby przyciągąć nowych klientów.

Sędzia stwierdził, że „przestępstwo zaszkodziło zaufaniu klientów do giełdy kryptowalut i miało negatywny wpływ na krajowy rynek obrotu walutami wirtualnymi”. Jest to pierwszy raz w Korei Południowej, kiedy właściciel giełdy kryptowalut otrzymał wyrok więzienia za podobne oszustwa. Tworzenie sztucznej działalności handlowej jest powszechną praktyką w przestrzeni kryptowalut.

„Choi (właściciel giełdy) stworzył w zeszłym roku ponad pięć milionów fałszywych kont, dzięki którym celowo zawyżał obroty na giełdzie, zarówno kryptowalut, jak i południowokoreańskiej waluty won.” – stwierdził sąd

kryptowalut
źródło: pixabay.com

Problem manipulacji na rynku kryptowalut

Fałszowanie wolumenu transakcji, to jeden z większych wyzwań, które stoją przed wymiarem sprawiedliwości w celu ewidencji fałszerw na giełdach. Blockchain Transparency Institute opublikowało w grudniu 2018 roku badanie, w którym przeanalizowane zostały największe giełdy kryptowalut oraz ich realny wolumen obrotu. Zgodnie z analizą, obliczono rzeczywisty wolumen 25 najpopularniejszych giełd, sugerując się danymi z  Coinmarketcap. Większość tych par stanowi mniej niż 1% realnego wolumenu, względem opublikowanego na CMC. Badacze z BTI zauważyli, że tylko 3 z 25 giełd posiada realny wolumen obrotu, tj. Binance, Bitfinex oraz Liquid. W ciągu ostatnich kilku lat sporo giełd zostało pogrążonych w skandalach związanych z używaniem botów handlowych, w przypadku fałszowania transakcji. Pod koniec zeszłego roku niektórzy pracownicy giełdy kryptowalut UpBit zostali oskarżeni o fałszowanie transakcji, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Poniżej zamieszczamy wyszczególnione giełdy przez zespół Blockchain Transparency Institute. Ostatnia kolumna przedstawia realny wolumen transakcji na poszczególnych giełdach kryptowalut.

Kryptowalut
źródło: https://www.blockchaintransparency.org/
Komentarze