Bitcoin: Giełda Upbit mogła manipulować rynkiem BTC w 2017 roku

Manipulacje na rynku kryptowalut stanowią jeden z czołowych argumentów przeciwko ich adopcji oraz akceptacji jako środek płatniczy. Południowokoreańska giełda kryptowalut Upbit, której dzienny wolumen obrotu wynosi około 800 milionów dolarów, została oskarżona o inicjowanie znaczących manipulacji na rynku Bitcoina. Jak podaje Yonhap News, włodarze giełdy Upbit zostali oskarżeni o oferowanie nieuczciwych transakcji i wyłudzanie pieniędzy od inwestorów. Podejrzane transakcje trwały od października do grudnia 2017 roku, podczas pierwszych kroków platformy na rynku. Bitcoin rozpoczynał wtedy swój wyścig wartości, gdy cena osiągnęła 20000$ w grudniu. 

Giełda została oskarżona o fałszowanie wielkości wolumenu w okresie od października do grudnia 2017 roku. Prokuratura Okręgowa w Seulu oskarżyła trzech głównych zarządców Upbit. Jak podała Komisja, trzy osoby otworzyły i zarządzały kontem, za pomocą którego firma przeprowadzała fałszywe transakcje i sprzedała 11500 Bitcoinów do 26000 klientów. Praktyka została prowadzona od 24 października do 14 grudnia ubiegłego roku. Prokuratura podejrzewa również, iż firma używała bota do tworzenia automatycznych zamówień, gdy ceny kryptowalut na Upbicie spadały zbyt nisko.

„Martwię się o inwestorów, którzy mogą stracić pieniądze na tym rynku z powodu giełd takich jak UPbit. Potrzebujemy sposobu, aby rynek i branża były uczciwe i przejrzyste.” – powiedział członek japońskiej instytucji Financial Services Agency

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Upbit zaprzecza oskarżeniom

Upbit zdecydowanie zaprzecza zarzutom o manipulcji i fałszowaniu transakcji, twierdząc, że otwarcie konta miało na celu zwiększenie płynności na rynku, jak i na wczesnym etapie uruchamiania usług giełdy. Władze firmy dodały, iż nigdy nie uzyskały żadnych zysków finansowych za pośrednictwem wymienionych praktyk biznesowych. Chociaż giełda potwierdziła, że ​​używała konta do przeprowadzania transakcji, wyjaśnili, że ​​celem było poprawienie płynności i ustabilizowanie wymiany handlowej po uruchomieniu giełdy w 2017 roku. Popyt na kryptowalutę Bitcoin był wówczas ogromny, a regulacje prawne były dopiero omawiane przez rządy i instytucje państwowe.

Giełda opublikowała osobne oświadczenie, w którym broniła się przed powyższymi zarzutami

„Upbit nie świadczył żadnych nielegalnych praktyk związanych z zamówieniami ofert handlu (dostarczanie płynności) ani nieuczciwych transakcji. Spółka nie dokonywała transakcji z użyciem kryptowalut, których nie jest właścicielem, ani też nie zapewniała swoim pracownikom takich transakcji. Upbit będzie w pełni współpracował z władzami podczas procesu, w którym wyjaśni się różnica poglądów odnośnie metod transakcyjnych.” – piszą w oświadczeniu na swojej stronie

Upbit to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. Giełda powstała w 2017 roku, a aktualnie znajduje się na czwartym miejscu pod względem dziennego wolumenu.

Komentarze