Giełda kryptowalut Bithumb okradziona na 31 milionów dolarów

Południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb została dzisiaj tj. w środę, okradziona na 35 miliardów WON, co w przeliczeniu na dolary daje sumę 31 milionów dolarów. Najwięcej środków zostało skradzionych z portfeli zaliczanych do kryptowaluty Ripple. Minęło 10 dni od ostatniego ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut CoinRail, która utraciła środki o wartości 37 milionów dolarów. Jest to już drugi w historii atak hakerski na giełdę kryptowalut Bithumb.

Natychmiast po ogłoszeniu włamania Bithumb potwierdził, że zwróci wykradzione kryptowaluty swoim klientom. Nie ma jednak podanych szczegółów włamania, Bithumb poinformował jedynie, iż wszystkie pozostałe kryptowaluty zostaną przetransferowane do „zimnego portfela”, który nie jest podłączony do Internetu. Zespół giełdy prosi również, aby nie wpłacać żadnych środków na adresy portfeli giełdy.

Nie jest to pierwszy atak hakerski na giełdę kryptowalut Bithumb, w 2017 roku giełda padła ofiarą ataku, a z kont użytkowników hakerzy wyprowadzili „miliony wonów”. Doszło również do wycieku danych ponad 30000 użytkowników platformy, zawierające nazwiska, maile i numery telefonów. Giełda zrekompensowała straty swoim użytkownikom w wysokości 2 mln dolarów.

Bithumb to największa giełda kryptowalut w Korei Południowej i zarazem jedna z największych giełd pod względem obrotu na świecie. Powstała w 2013 roku i udostępnia pary oparte jedynie na wonie południowokoreańskim.

„Wszystkie usługi depozytów i wypłat zostaną wstrzymane, aby zapewnić bezpieczeństwo klientów. Będziemy zwracać uwagę na ponowne uruchomienie usług platformy. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za zrozumienie” – pisze zespół Bithumb na twitterze

Co skradziono?

Wygląda na to, że Ripple jest jednym z aktywów skradzionych w ataku hakerskim, ale wciąż nie jest jasne, czy w innym momencie ataku zostały skradzione inne aktywa i w jakich ilościach. Ponadto nie jest również jasne, na jaką liczbę użytkowników wpłynął atak. W swoim oświadczeniu Bithumb powstrzymał się od ujawnienia tych szczegółów. Na podstawie danych z Coinmarketcap, platforma Bithumb odpowiadała za 10 procent globalnego wolumenu transakcji XRP w ciągu ostatnich 24 godzin, a całkowita wartość transakcji wyniosła 32 miliony dolarów.

Bithumb jest na 6 miejscu na świecie według wielkości obrotów. EOS oraz TRON są najbardziej popularnymi kryptowalutami na platformie, a Bitcoin jest na 3 miejscu.

Giełda kryptowalut
źródło: https://coinmarketcap.com/exchanges/volume/24-hour/

Zaledwie 9 dni temu hakerzy ukradli około 37 milionów dolarów z południowokoreańskiej giełdy kryptowalut Coinrail. Podczas gdy Coinrail była na 99. miejscu pod względem obrotów, niektórzy analitycy twierdzili, że włamanie było odpowiedzialne za załamanie rynków kryptowalut. Czy atak na giełdę CoinRail wpłynął na rynek walut cyfrowych, opisaliśmy w tym artykule.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze