Kryptowaluty w rekordowym dołku. Ogromny spadek kapitalizacji przez atak hakerski?

Inwestorzy w kryptowaluty wiedzą, iż rynek ten cechuje się znaczną zmiennością i każde najmniejsze wydarzenie ze świata powoduje zmiany cenowe oraz strach o utratę swoich środków. Wczoraj, tj. 10 czerwca, całkowita kapitalizacja kryptowalut wg coinmarketcap wynosiła 322 miliardy dolarów, dzisiaj w swoim najgorszym momencie, kapitalizacja osiągnęła 290 miliardów dolarów i jest to spadek rzędu 30 miliardów dolarów. Analitycy uważają, że za ten wielki dołek odpowiada atak hakerski na południowokoreańską giełdę kryptowalut CoinRail. Powód może być zupełnie inny, ponieważ CoinRail jest niewielką platformą o niezbyt dobrej reputacji w Korei Południowej. Platforma CoinRail jest czterokrotnie mniejsza od polskiej giełdy kryptowalut BitBay.

Podczas każdego ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut, pojawia się ogromna fala paniki i wyprzedaż zgromadzonych środków. Jest to mechanizm obronny przed utratą swoich kryptowalut, ale czy jest uzasadniony? Czy atak na CoinRail spowodował taki spadek na całym świecie? Jeśli atak hakerski odbyłby się na giełdzie kryptowalut Bitfinex, oznaczałoby to wielki cios dla globalnego rynku kryptowalut, ponieważ część inwestorów wyprzedałaby swoje kryptowaluty, tworząc rekordowy dołek.

W przypadku CoinRail, rzeczywisty wpływ na rynek kryptowalut był minimalny. Dzienny obrót na platformie CoinRail wynosił 2.5 miliona dolarów, co w świetle największych giełd kryptowalut stanowi kroplę w morzu. Dla porównania, polska giełda kryptowalut BitBay ma obroty w wysokości 10 milionów dolarów, wg coinmarketcap. Giełda kryptowalut Binance 1.7 miliarda dolarów. Dodatkowo, CoinRail specjalizuje się głównie w handlu mniejszymi tokenami o niskiej kapitalizacji rynkowej i niewielkiej obecności na rynku światowym. Mając na uwadze te informacje, włamanie na CoinRail nie jest ważne dla głównych kryptowalut, tj. Bitcoin czy Ethereum. Jak widać, CoinRail jest małym graczem na rynku kryptowalut, a jednak osądza się owy atak o spadek kapitalizacji rzędu 30, 40 miliardów dolarów na głównych kryptowalutach.

Poniższy wykres przedstawia kapitalizacje rynku kryptowalut w jednodniowym interwale czasowym.

Kryptowaluty
źródło: https://coinmarketcap.com/charts/

Kryptowaluty, podsumowanie

Rynek kryptowalut jest najbardziej specyficznym i kontrowersyjnym rynkiem finansowym jaki kiedykolwiek istniał. Przeciwnicy kryptowalut twierdzą, iż kryptowaluty wykorzystywane są w głównej mierze do nielegalnych działań, a ich spekulacyjna cecha wypiera możliwość płatności z ich użyciem. Faktem jest, iż kryptowaluty są młodymi aktywami, a ich wahania cenowe i zmienność na rynkach jest nieunikniona. Ostatnim spadkom niektórzy obserwatorzy przypisują włamanie hakerskie na platformę kryptowalutową z Korei Południowej, podczas gdy inni wskazywali na utrzymujący się niepokój w sprawie zniesienia ograniczeń na platformach handlowych w Chinach. Kryptowaluty podlegają w ostatnich miesiącach coraz większej kontroli rządowej na całym świecie, w tym kradzieży, manipulacji na rynku i praniu brudnych pieniędzy.

Spadek kapitalizacji i masową wyprzedaż spowodowało prawdopodobnie połączenie minionych wydarzeń (tj. atak na giełdę CoinRail), jak i sprzedaż ogromnej ilości kryptowalut przez miliarderów ze znaczną ilością walut wirtualnych. „Grube ryby” wychodzące z rynku i zamykające swoje zakłady o kwotach wielomilionowych, mogą z łatwością zmanipulować rynek. Manipulacja staję się możliwa, gdy podczas masowej wyprzedaży ma miejsce atak hakerski na platformę kryptowalutową. Należy również zaznaczyć, iż długotrwały trend wzrostowy powoduje pojawienie się cyklu koniunkturalnego.

Co sądzicie o nagłym spadku kapitalizacji rynku kryptowalut? Czy atak na CoinRail spowodował spadki? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze