Giełda Coinbase – bardziej transparentna – układ z organami regulacyjnymi o wartości 100 mln USD

1 262

Giełda Coinbase – bardziej transparentna – zawiera układ z organami regulacyjnymi o wartości 100 mln USD

Coinbase – czołowa giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów Departamentowi Usług Finansowych Stanu Nowy Jork w celu uregulowania opłat za umożliwienie klientom otwierania kont bez przeprowadzania odpowiednich kontroli przeszłości, co naruszało przepisy dotyczące prania pieniędzy (AML).

Jak poinformował New York Times, ugoda zobowiązuje również giełdę do zainwestowania dodatkowych 50 milionów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat w celu ulepszenia programu zgodności i zapewnienia zgodności z wymogami regulacyjnymi.

Przeczytaj także : Square Enix ma poważne plany inwestycyjne w Web3 w 2023 roku

Według organów regulacyjnych problemy ze zgodnością w Coinbase – która otrzymała licencję na prowadzenie działalności w Nowym Jorku w 2017 roku – zostały po raz pierwszy wykryte podczas rutynowej kontroli w 2020 roku. Problemy z przeciwdziałaniem prania brudnych pieniędzy wykryto już w 2018 roku.

Po tym, jak Coinbase nie udało się rozwiązać problemu, zatrudniając niezależnego konsultanta, który pomógłby w przeglądzie codziennej działalności w celu zapewnienia zgodności, organy regulacyjne wszczęły formalne dochodzenie w tej sprawie w 2021 roku.

Główne obszary zainteresowania organów regulacyjnych koncentrowały się wokół dwóch kluczowych kwestii:

  • nieprzeprowadzenia głębszego dochodzenia w sprawie klientów, których tożsamość wydawała się niejasna na pierwszy rzut oka,
  • działań następczych w związku z alertami dotyczącymi podejrzanych działań generowanymi przez wewnętrzny system monitorowania.

Według Departamentu Usług Finansowych giełda zgromadziła zaległości w postaci ponad 100 000 alertów dotyczących potencjalnie podejrzanych transakcji klientów do końca 2021 r., a alerty nie były odpowiednio badane.

Organy regulacyjne obciążyły również Coinbase przeprowadzeniem „prostego sprawdzenia pola wyboru” podczas przeprowadzania kontroli „Know-your-customer” (KYC) dla klientów, co jest najprostszą dostępną formą sprawdzenia przeszłości.

Sprawy na giełdzie potoczyły się tak źle na początku 2022, że organy nadzoru nakazały firmie zatrudnić zewnętrznego obserwatora, oprócz niezależnego konsultanta, którego wcześniej zatrudniła, aby nadzorował przestrzeganie przepisów w trakcie dochodzenia.

W ramach ugody Coinbase będzie musiał współpracować z zewnętrznym obserwatorem przez co najmniej kolejny rok, ponieważ giełda ma opracować i wdrożyć odpowiednie systemy, aby zapewnić zgodność swojego działania.

W poście na blogu napisanym przez Paula Grewala, dyrektora prawnego w Coinbase, Grewal potwierdził zobowiązanie giełdy do dostosowania się do przepisów KYC/AML i bycia wzorem dla reszty społeczności kryptograficznej.

„Zdajemy sobie sprawę, że branża kryptograficzna znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym i że każdy publiczny ruch firmy kryptograficznej zostanie dokładnie zbadany. Wierzymy, że Nowy Jork – i szerzej branża – potrzebuje więcej graczy kryptograficznych zaangażowanych w przestrzeganie przepisów i współpracę z organami regulacyjnymi” – powiedział Grewal.

„Coinbase pozostaje zaangażowany w bycie liderem i wzorem do naśladowania w przestrzeni kryptograficznej, a to oznacza współpracę z organami regulacyjnymi, jeśli chodzi o zgodność i inne obszary”.

Wykuwanie sukcesu

Nie ma wątpliwości, że proces naprawczy giełdy Coinbase w USA doprowadzi do wprowadzenia zasad umożliwiających wykazanie większego zaufania do giełdy i jej kierownictwa. Będzie to pożyteczne zarówno dla inwestorów jak szerszego rynku, który z pewnością bacznie się przygląda wszelkim procesom naprawczym na rynku kryptograficznym.

Wartym zauważenia jest także sposób postępowania amerykańskich organów nadzorczych. W razie stwierdzenia nieprawidłowości nie zamykają instytucji, nie zamykają szefów. Zamiast tego nakazują wprowadzenie programu naprawczego i prowadzą za rękę krok po kroku.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze