G20 przeciwne regulacjom kryptowalut

685

G20 – list kryptowalutowej zgody

Rada Stabilności Finansowej (FSB), która koordynuje regulację finansową dla Grupy G20 (20 największych ekonomii), zanegowała potrzebę silnych regulacji rynku kryptowalut. W otwartym liście do ministrów finansów i szefów banków centralnych, którzy biorą udział w nadchodzącym szczycie grupy. Mark Carney, przewodniczący Rady, zaapelował o współpracę na polu zdefiniowania kryptowalut oraz ich miejsca w nowoczesnej gospodarce świata. Uciął także spekulacje oraz podzielone głosy jakoby nowe ramy prawne były aktualnie niezbędne do prawidłowego ujęcia walut cyfrowych i blockchain.

Kryptoaktywa, bo tak zostały ogólnie nazwane instrumenty kryptowalutowe i tokenowe, według Marka Carney nie tworzą bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego. Jest tak po części dlatego, że są one niewielkie w stosunku do całości ekosystemu rynków kapitałowych. Nawet podczas ostatniego szczytu kapitalizacji, ich łączna wartość rynkowa na świecie wynosiła mniej niż 1% światowego PKB. Dla porównania tuż przed globalnym kryzysem finansowym wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego (CDS) wyniosła ponad 100% globalnego PKB.

W liście zwarto jednakże sugestie, iż ocena ta może zmienić się wraz ze zwiększeniem udziału kryptowalut w globalnym rynku finansowym. Toteż Rada Stabilności Finansowej podjęła decyzję o kontynuacji monitorowania sytuacji związanej z kryptowaktywami. Grupa robocza G20 zobowiązała się do przeprowadzania regularnych briefingów z rozwoju sytuacji. Oczywiście nie brakło zapewnienia, iż technologia leżąca u podwalin kryptowalut – blockchain – jest bardzo pożądana przez nowoczesne gospodarki przyszłości. Warto także dodać, iż ogólny wydźwięk raportu jest pozytywny. Możemy ten stan korelować także ze względną konsolidacją na rynkach kryptowalutowych oraz okresu tzw. „Goldilocks Economy” – gospodarki, która nie jest ani „za bardzo gorąca, ani za bardzo chłodna”.

 Więcej informacji możemy spodziewać się po zapowiedzianym wcześniej szczycie G20, który odbywa sie 19 i 20 marca w Buenos Aires w Argentynie. Rozwój wydarzeń będzie relacjonowany przez portal BitHub.

Tomasz Kurowski, Marzec 2018.

Źródła i referencje

  1. https://www.ft.com/content/0f5b68d8-02b3-11e8-9650-9c0ad2d7c5b5 – Financial Times o szczycie G20
  2. https://www.rt.com/business/421681-bitcoin-regulation-g20 – RT o szczycie G20
  3. https://cointelegraph.com/news/bitcoin-price-jumps-1k-after-carney-tells-g20-crypto-does-not-pose-risk – reakcja ceny Bitcoin na dobre wieści grupy roboczej G20
Komentarze