Fundusz hedgingowy Marshall Wace zainteresowany rynkiem krypto?

Według niepotwierdzonych informacji fundusz hedgingowy założony przez Paula Marshalla i Iana Wace’a jest zainteresowany inwestycjami na rynku kryptowalut. O sprawie poinformował Financial Times, który powołał się na swoje źródła.

Wartość aktywów znajdujących się obecnie w rękach funduszu Marshall Wace wynosi około 55 miliardów dolarów. Dołączenie tak dużego gracza mogłoby zachęcić wielu innych inwestorów, co byłoby niezwykle korzystne dla całej branży.

Marshall Wace i inwestycje krypto

Według źródeł, do których dotarł Financial Times, fundusz chce wykonać duży ruch związany z kryptowalutami. Prawdopodobnie chodzi o stworzenie odrębnego portfela, w którym mogłyby się znaleźć akcje firm działających w branży krypto. Chodzi zarówno o samą technologię blockchain, jak i związane z nią systemy płatności oraz infrastrukturę do stablecoinów. Amit Rajpal jest wskazywany jako osoba, która miałaby zarządzać składem nowo utworzonego portfela. Jest on współzałożycielem indyjskiej fintechowej firmy Niyogin.

Inwestowanie w nowe spółki związane z kryptowalutami

Niepotwierdzone informacje wskazują, że fundusz hedgingowy Marshall Wace będzie inwestował przede wszystkim w firmy znajdujące się w późniejszych fazach rozwoju, ale przed debiutem giełdowym. Warto również wspomnieć, że ostatnimi czasy firma prowadziła rekrutacje i szukała osób z doświadczeniem w cyfrowych walutach.

Czy Marshall Wace będzie pierwszym z wielu funduszy?

Jak opisywaliśmy w artykule kryptowalutowe aktywa funduszy hedgingowych, w najbliższych latach amerykańskie fundusze mogą zainwestować w kryptowaluty nawet 10% swojego portfela. W przypadku Marshall Wace kwota ta wyniosłaby 5,5 miliarda dolarów. W przeliczeniu na PLN (przy obecnym kursie 3,82) dałoby to zawrotną kwotę: 20 997 075 000 złotych.

Zbieranie funduszy dla Circle

Nie jest to pierwszy kontakt funduszu hedgingowego z branżą kryptowalut. Zaledwie w maju Marshall Wace uczestniczył w rundzie zbierania funduszy dla Circle. Jest to firma odpowiedzialna za stworzenie USDC (drugiego pod względem kapitalizacji rynkowej stablecoina, którego wyprzedza jedynie popularny Tether USDT).

Zaletą USD Coin jest to, że oprócz sieci ethereum, obsługuje również sieci kilku innych popularnych projektów: Stellar, Solana, Algorand oraz Hedera Hashgraph.

Komentarze