FTX straciło 415 milionów dolarów w wyniku cyberataku

2 487

Zbankrutowana giełda kryptowalut FTX poinformowała w raporcie dla wierzycieli, że wyniku cyberataków firma utraciła do ​​tej pory aktywa cyfrowe o wartości około 415 milionów dolarów.

W oświadczeniu dyrektor generalny John Ray powiedział również, że od czasu ogłoszenia upadłości 11 listopada zhakowano aktywa o wartości około 323 milionów dolarów z zagranicznych giełd FTX i 90 milionów dolarów z giełd amerykańskich.

Przedstawiciele FTX na rozprawie przed sądem upadłościowym poinformowali niedawno, że firma odzyskała ponad 5,5 miliardów dolarów w gotówce, płynnych aktywach kryptowalutowych i papierach wartościowych.

Liczba ta – o 500 milionów wyższa niż ogłoszona w zeszłym tygodniu – obejmuje gotówkę, akcje i kryptowaluty. Jednak w dalszym ciągu stanowi „znaczący niedobór aktywów” dla dłużników.

Przedstawiciele upadłej giełdy wykazali w raporcie 1,7 miliarda dolarów w gotówce, 3,5 miliarda dolarów w płynnych aktywach cyfrowych i około 300 milionów dolarów w płynnych papierach wartościowych.

Chociaż giełda FTX – obecnie prowadzona przez administrację zatwierdzoną przez sąd upadłościowy – nie wyszczególniła dokładnie pieniędzy utraconych przez użytkowników w wyniku upadku platformy, szacuje się, że straty mogą wynosić co najmniej 8 miliardów dolarów.

John Ray, dyrektor wykonawczy mianowany szefem FTX po ogłoszeniu upadłości, zapewnił, że odkrycie tych „wstępnych” informacji wymagało „herkulesowego” wysiłku śledczego. Nowy dyrektor zapewnił, że ma na celu przede wszystkim zwrócenie dłużnikom maksymalnej kwoty pieniędzy.

FTX, który kiedyś miał wycenę na 32 miliardy dolarów, zapoczątkował spustoszenie w branży po gwałtownym upadku po tym, jak wielu użytkowników zaczęło wycofać swoje środki w związku z raportami podważającymi wypłacalność firmy.

The New York Times ujawnił we wtorek, powołując się na dokumenty komunikacyjne między rządami Stanów Zjednoczonych i Bahamów, że kierownictwo FTX wiedziało o problemie z funduszami zdeponowanymi przez klientów na kilka tygodni przed upadkiem.

Już w 2020 roku anonimowy twórca oprogramowania dowiedział się, że Alameda Research, powiązana z platformą, miała ujemne saldo w wysokości „setek milionów dolarów”. To odkrycie doprowadziło do wniosku, że Alameda „niewłaściwie wykorzystywała fundusze od klientów FTX.com”.

Komentarze