Francja: firmy krypto powinny uzyskać obowiązkową licencję banku centralnego

Krypto w ogniu regulacji
1 063

Ustawodawcy z całego świata pochylają się nad branżą krypto

Regulacja przepisów dotyczących branży krypto odnotowała w ubiegłym roku spory wzrost po upadku wielu znanych firm i projektów. Ustawodawcy z całego świata postanowili przygotować (lub są w trakcie) nowe przepisy regulujące przestrzeń kryptograficzną. I choć z zasady to co zdecentralizowane nie powinno być regulowane, to jednak organy państwowe starają się na wszelkie możliwe sposoby znaleźć rozwiązanie na rozproszenie technologii łańcucha bloków. Podczas gdy Unia Europejska angażowała się w tworzenie MiCA, prezes Banku Francji (Banku Centralnego) prowadził kampanię na rzecz bardzo surowych przepisów licencyjnych we wspomnianym państwie.

Prezes banku centralnego domaga się nowych regulacji

Branża krypto we Francji stoi teraz pod sporym zagrożeniem nowych, niekorzystnych przepisów prawnych. Prezes tamtejszego Banku Francji, Francois Villeroy de Galhau podczas niedawnego przemówienia w Paryżu powiedział, że państwo trójkolorowych powinno wprowadzić obowiązkowe przepisy licencyjne dla firm kryptograficznych. Według Villeroya kraj powinien wprowadzić te zasady dla lokalnych dostawców usług zasobów cyfrowych. O to cytat z jego wypowiedzi:

Całe zamieszanie w 2022 r. podsyca proste przekonanie: pożądane jest, aby Francja jak najszybciej przeszła na obowiązkowe licencjonowanie DASP, a nie tylko rejestrację

źródło: watcher.guru

Zobacz też: Współzałożyciel 3AC oskarża Digital Currency Group

Unia Europejska mocno stawia na regulacje krypto

Przypomnijmy, że prace nad ustawą Parlamentu Europejskiego dotyczącą rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) są nadal w toku. System licencyjny dla Unii Europejskiej miałby wejść w życie dopiero za rok, bowiem w 2024 roku. Dlatego właśnie prezes Villeroy uważa, że zamiast czekać na wspomniane przepisy, Francja powinna opracować własny zbiór regulacji. Niecierpliwy człowiek. W tej chwili Urząd ds. Rynków Finansowych (AMF) wymaga rejestracji od firm kryptograficznych oferujących handel i przechowywanie kryptowalut we Francji. Jednak licencja DASP jest na ten moment dobrowolna, a ci, którzy ją posiadają, są zobowiązani do przestrzegania szeregu zasad dotyczących organizacji, prowadzenia i finansowania firm. Obecnie istnieje co prawda aż 60 firm kryptograficznych zarejestrowanych we wspomnianym AMF, ale żadna nie posiada licencji DASP. Nowe przepisy byłyby zwrotem o 180 stopni, bowiem na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Francja wprowadzała korzystne przepisy dla branży krypto, co zwabiło wiele firm do działalności właśnie w tamtym regionie Europy.

Może spodoba Ci się także

Komentarze