Fed znów topi Wall Street i zawalczy z Tetherem? W co gra Powell?

4 282

Dziś szef Fed, Powell przemawiał na konferencji w Cato Institute. Kolejny raz szef Rezerwy Federalnej wyciągnął najcięższe działa i zaczął strzelać z nich, z uporem maniaka. Być może Powell zamierza się zapisać w historii amerykańskiej gospodarki złotymi zgłoskami, podobnie do Volckera który objął fotel szefa Fedu w 1979 roku i udało mu się zdławić szalejącą inflację. Rynek swapów ocenia dziś prawdopodobieństwo kolejnej dużej podwyżki o 75 pb w USA jako 84% zatem rynki są już niemal pewne tego co stanie się na wrześniowym posiedzeniu. Co więcej wszelkie znaki wskazują, że pewność jest nadzwyczaj mocno uzasdaniona.

Wciąż mocny rynek pracy

Na domiar złego poznaliśmy dziś kolejne mocne dany z amerykańskiego rynku pracy, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły 222 tys. wobec prognoz przy 239 tys. i 232 tys. poprzednio. Wygląda wiec na to, że analitycy spodziewali się niepokojącego sygnału a sygnał okazał się… pozytywny i potwierdzający siłę gospodarki w USA. Powell powinien zacierać ręce i zakasać rękawy:

Wnioski o zasiłek spadają. Źródło: dol.gov

Ostatnie dane NFP również były nie tak słabe jak życzyłyby sobie tego byki i podważyły wcześniejsze słabe ADP. Wydaje się, że Powell perfekcyjnie nauczył się tych samych formułek i będzie powtarzał je przez najbliższe zgromadzenia. Że też nie nudzi mu się wspominanie wciąż o tym samym? Cały czas pojawiają się te same kwestie: potrzeba walki z inflacją, mocny rynek pracy w USA i niebezpieczeństwo przedwczesnego wycofania się z cyklu zacieśniania. Dziś poznaliśmy jeszcze wisienkę na torcie! Otóż jastrząb z Wall Street wskazał, że

Jednocześnie Powell oznajmił dziś wyjątkowo gołębio (dla czytających między wierszami), że polityka fiskalna Fedu nie znajduje się na trwałej ścieżce co sugeruje, że obserwujemy odchylenie od normy a Fed nie zamierza go utrzymywać wiecznie. Znaczy to mniej więcej tyle, że cykl kiedyś się zakończy, a stopy powrócą do niższych poziomów.

Do tego czasu jednak Fed musi zobaczyć spadającą inflację potwierdzającą szczyt inflacyjny lub całkowicie spustoszoną gospodarkę USA by zejść z jastrzębiego cyklu. Do tego drugiego jednak nie może doprowadzić (klęska polityczna Demokratów, konflikt z Chinami, światowe wyzwania) – wydaje się wiec jednak że Fed będzie podnosił stopy tak długo jak długo będzie mógł to robić i widzieć gospodarkę kraju jako wciąż silną. Jak tylko zaczną pojawiać się znaki na niebie i ziemi o słabnących Stanach Fed w ocenie autora artykułu skłoni się ku bardziej gołębiej narracji i ulży rynkom. Imperium amerykańskie nie może pozwolić sobie na znaczące spowolnienie w kontekście rywalizacji i możliwej wojny hybrydowej lub handlowej z Chinami. W Chinach potężny kryzys już jest, Stany chcąc zachować konkurencyjność i przewagę muszą posiadać wielokroć silniejszą od Chin gospodarkę i pozytywne nastroje społeczne (te jednak mogą się pogorszyć w obliczu rywalizacji Bidena z Trumpem)

Patrząc jednak na mocne dane z gospodarki nie wydaje się by a) problemy gospodarki dały o sobie prędko znać b) inflacja może utrzymywać się wciąż na wyższych poziomach przez problemy z energią oraz wciąż wysokie oczekiwania inflacyjne. Dlatego raczej nie należy spodziewać się, że wejście w 2023 rok będzie wiązało się z istotna zmianą polityki Fedu samą z siebie.

Mocny dolar ciąży ryzykownym aktywom jednak wciąż znajduje sie 1/3 poniżej szczytów z lat 80 zatem mozliwe, że peaku siły amerykańskiej waluty jeszcze nie zobaczyliśmy. Podobieństwa Powella do Volckera są widoczne. Źródło: Bloomberg

Regultorzy dobiorą się w końcu do Tethera?

Powell w dzisiejszym przemówieniu enigmatycznie zaznaczył, że niezabezpieczone kryptowaluty nie oferują wiele jeśli chodzi o publiczne zainteresowanie płatnościami. Czytając między wierszami dziś w telegrafnicznym skrócie rozwiniemy ten temat oszczędnie by wrócić do niego jak najprędzej w znacznie szerszym wpisie. Co wiemy?

Tether pozostaje największym stablecoinem

Zabezpieczenie Tethera jest tematem wielu spekulacji, jego twórcy mają za sobą 'trudną’ przeszłość i zaangażowani byli w oszustwa finansowe

Wobec Tethera toczy się kilka śledztw, również na szczeblu federalnym

BlackRock wspiera pokrytego fizycznym dolarem, konkurencyjnego dla USDT stablecoina USDC (firma Circle)

USDC wzmocnił się znacznie w stosunku do Tethera (USDT) od chwili upadku Luny i depegu Tethera

Yanet Jellen na fali upadku alogrytmicznych stablecoinów (TerraUSD) zapowiadała regulacje branży stablecoinów jesienią tego roku

BlackRock zaangażował się znacznie w branżę krypto latem 2022 roku co wcześniej zapowiadał

CEO BlackRock, Larry Fink w przeszłości bywał najczęstszym rozmówcą szefów Rezerwy Federalnej

BlackRock jest największym na świecie funduszem inwestycyjnym zarządzającym aktywami o wartości blisko 10 bln USD

Rynek stablecoinów posiada olbrzymi potencjał, który dostrzegają instytucje

Upadek Tethera mógłby spowodować potężną falę paniki na kryptowalutowym rynku

Co sądzicie? Jak rozstrzygnie się batalia regulatorów z Tetherem i czy znów wszystko zatrzyma się na deklaracjach i 'obietnicach’ ?

Może Cie zainteresuje:

Komentarze