FED: Kryptowaluty są bardzo ryzykowne, a inwestorzy naiwni

2 521

Jerome Powell, przewodniczący Systemu Rezerwy Federalnej (FED), określił kryptowaluty jako bardzo ryzykowne aktywa, posiadające znikomą lub żadną wartość materialną. W minioną środę, podczas półrocznego zeznania Powella do Kongresu, powtórzył tylko swoje komentarze z listopada zeszłego roku, mówiąc, że kryptowaluty nie są wystarczająco silne, by zagrozić obecnemu systemowi finansowemu. Szef Rezerwy Federalnej podtrzymuje swoje negatywne stanowisko do kryptowalut i twierdzi, że inwestorzy w kryptowaluty są naiwni. 

Jest jasne, że Powell, podobnie jak jego poprzednik, uważają, że ​​Bitcoin i inne kryptowaluty są zbudowane wyłącznie na spekulacji cenowej. Podczas gdy kryptowaluty nie mają powszechnego zastosowania, które definiują środek wymiany jako pieniądze, ich wartość inwestycyjna zachęca do wykorzystania i przybliża nas do rzeczywistości, w której Bitcoin to pieniądz, używany przez zwykłych obywateli.

Szacowany rynek kryptowalut na 290 miliardów dolarów nie jest wystarczająco duży, aby stanowić zagrożenie dla obecnego systemu finansowego, a bank centralny USA nie chce go regulować, powiedział Powell podczas składania zeznań w środę przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Handlowej. Rezerwa Federalna nie posiada jurysdykcji nad kryptowalutami, jak również nie stara się zapewnić nadzoru na sektorem krypto. Jednakże, agencje federalne, takie jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Federalna Komisja Handlu rozpoczęły nadzór nad wieloma firmami związanymi z kryptowalutami. Niektóre z nich zakończyły działalność.

Kryptowaluty
źródło: pixabay.com

„Względnie naiwni inwestorzy dostrzegają wzrost wartości aktywów i myślą:” To świetne, kupię to!”. W rzeczywistości nie ma jednak obietnicy, że cena będzie rosnąć – powiedział szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, a inwestorzy w dowolnej walucie, surowcach lub obligacjach powinni być tego świadomi. Fakt ten jednak nie czyni inwestorów kryptowalutowych gorszymi od inwestorów w inne aktywa bądź rynki. Szef Rezerwy Federalnej jest zwyczajnie przestraszony szybkim rozwojem kryptowalut, które z upływem czasu mogą zagrozić obecnemu systemowi finansowemu.

Kryptowaluty, a SEC i FED

Na początku marca, amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SECwezwała do sądu założyciela amerykańskiego portalu technologicznego TechCrunch, który miał zebrać  $100 mln dolarów w ramach stworzonego przez niego funduszu walut cyfrowych. TechCrunch to duży portal dostarczający informacje technologicznych. Wraz z nim wezwanie dostało około 80 różnych firm. SEC poważnie zabrało się za kontrole wszystkich ważnych firm oraz portali powiązanych z rynkiem walut cyfrowych. Około 80 firm na terenie Stanów Zjednoczonych otrzymało wezwania. Działania SEC możemy przyrównać do polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, która na początku lutego rozpoczęła nacisk na polskie giełdy kryptowalut.

Co sądzicie o słowach szefa Rezerwy Federalnej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze