Amerykańskie firmy związane z walutami cyfrowymi wezwane do sądu

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) wezwała do sądu założyciela amerykańskiego portalu technologicznego TechCrunch, który miał zebrać  $100 mln dolarów w ramach stworzonego przez niego funduszu walut cyfrowych. TechCrunch to duży portal dostarczający informacje technologicznych. Wraz z nim wezwanie dostało około 80 różnych firm. 

CEO TechCrunch w rozmowie z CNBC potwierdził wezwanie sądowe. Jak donoszą media, jest to część głębszego dochodzenia w sprawie Initial Coin Offering (ICO) przez urząd nadzoru rynku papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych. Nie jest jednak do końca jasne, jak szeroko prowadzone jest dochodzenie lub kiedy dokładnie się ono zaczęło. SEC nie określiło dokładnych przepisów obowiązujących w ramach ICO. Nie jest jasne czy przepisy dotyczące papierów wartościowych mają identyczne zastosowanie jak w przypadku walut cyfrowych. Komisja wskazała, że obowiązują przepisy, ale formalnie nie określiła, w jaki sposób programiści mogą je zastosować.

„Otrzymaliśmy wezwanie do sądu. Każdy zarząd krypto funduszy z którymi rozmawiałem, otrzymał takie samo” – powiedział Arrington dla CNBC

SEC jest niezależną agencją państwową. Jej obowiązkiem jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem federalnego prawa obrotu papierami wartościowymi oraz regulowanie i kontrolowanie rynku papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.

źródło: https://www.marketwatch.com

W listopadzie ubiegłego roku podczas CoinDesk Consensus: Invest in New York, Michael Arrington ogłosił o trwaniu zbiórki $100 mln dolarów na fundusz hedgingowy o nazwie Arrington XRP Capital.

To dopiero początek

SEC poważnie zabrało się za kontrole wszystkich ważnych firm oraz portali powiązanych z rynkiem walut cyfrowych. Około 80 firm na terenie Stanów Zjednoczonych otrzymało wezwania. Działania SEC możemy przyrównać do polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, która na początku lutego wzięła się za polskie giełdy kryptowalut.

Na długiej liście wezwań sądowych znalazła się również amerykańska spółka Overstock.com, zajmująca się sprzedażą internetową. Przychody firmy w 2016 roku wyniosły 1.8 mld dolarów. Overstock ujawnił w czwartek, że SEC zwróciła się do nich o dobrowolne przekazanie informacji związanych z planem ich własnego ICO „tZERO”. Tokeny tZero miały służyć jako środek płatności na platformie Overstock. Firma miała zebrać $250 mln dolarów podczas trwającego ICO, donosi Bloomberg.

Poniżej pokazany jest wykres akcji Overstock. W dniu wyjścia informacji o wezwaniu sądowym do opinii publicznej akcje spadły pionowo w dół, po czym nastąpiło szybkie odbicie.

źródło: https://finance.yahoo.com/quote/OSTK/

Komentarze