FDIC: Przestań gromadzić swoje pieniądze pod materacem

Rządowy system w Stanach Zjednoczonych gwarantujący wypłacalność depozytów apeluje o niewyciąganie swoich pieniędzy z banków. 

Epidemia koronawirusa zbiera swoje żniwo: kryzys gospodarczy, szereg upadłości, dodruk pieniądza, a zatem nazbyt zachowawcze działania obywateli. Federal Deposit Insurance Corporation; FDIC, amerykański system gwarancji depozytów komunikuje, aby powstrzymać się przed wypłatą pieniędzy z banków. – Nie ma bezpieczniejszego miejsca – twierdzi Jelena McWilliams, prezes FDIC.

– […] Twoje pieniądze są bezpieczne w bankach. Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś teraz zrobić, jest wyciąganie swoich pieniędzy z banku, myśląc, że istnieje dla nich bezpieczniejsze miejsce. Na pewno nie chciałbyś chodzić ze zwitkami papieru, czy też gromadzić ich pod materacem. To nie skończy się dobrze dla większości osób.

– Od 1933 roku, kiedy powstał FDIC, żaden z deponentów nie stracił ani grosza w systemie gwarancji depozytów. Dlatego jeśli mówisz o bezpiecznym przechowywaniu gotówki, zatrzymaj je w systemie FDIC – dodaje McWilliams. 

System gwarancji depozytów w Stanach Zjednoczonych oferuje 100-procentową gwarancję wypłaty maksymalnie 250 tys. dolarów. W Polsce natomiast Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zgodnie z unijną dyrektywą z 2010 r., jest zobowiązany ubezpieczyć depozyty na kwotę o równowartości 100 tys. euro. W Wielkiej Brytanii na przykład ta kwota wynosi 85 tys. funtów. 

Rynek finansowy w dobie epidemii

Należy bacznie obserwować poczynania instytucji finansowych wobec epidemii koronawirusa i prób usilnej stabilizacji systemu. Dodruk pieniądza stał się naturalnym orężem w rękach banków w obliczu nadchodzącego kryzysu. Ponadto obniża się stopy procentowe do zera, czy też likwiduje obowiązkowe rezerwy – na krótką metę jest to jednak jakieś rozwiązanie, co natomiast czeka nas w przyszłości? 

Kilka dni temu informowaliśmy Was o tym, że Tether drukuje kolejne setki milionów USDT – może próbuje nadążyć za drukarkami Fedu? W ostatnich dniach emitowanie Tetheru jeszcze bardziej nabiera rozpędu.

A Wy gdzie trzymacie swoje oszczędności? 

Komentarze