21 milionów bitcoinów | Dlaczego akurat tyle?

6 595
Tytułowe pytanie odnosi się do ograniczonej podaży Bitcoinów, z jaką będziemy mieli jeszcze do czynienia przez co najmniej 100 lat. Niemniej jednak warto już teraz odpowiedzieć sobie na to niezwykle ważne pytanie – dlaczego akurat 21 milionów Bitcoinów?

Satoshi wyjaśnia

Pierwsza wzmianka, jaka pojawiła się na temat ograniczonej podaży Bitcoinów to list, wiadomość e-mail, którego nadawcą był Satoshi Nakamoto, a adresatem Mike Hearn.

Mike Hearn to Bitcoin deweloper i jeden z pierwszych użytkowników Bitcoina. Udostępnił on powszechnie korespondencję elektroniczną przeprowadzoną z Satoshim w 2009 roku. Częściowa odpowiedź na tytułowe pytanie znajduje się właśnie w jednej z wiadomości zwrotnej Satoshiego do Mike’a.

Satoshi Nakamoto napisał:

Chciałem wybrać coś, co uczyniłoby ceny podobnymi do cen innych istniejących walut, ale bez wiedzy o przyszłości jest to bardzo trudne. Skończyło się na wyborze czegoś pośrodku.

Jeśli Bitcoin pozostanie w małej niszy, będzie on wart mniej za jednostkę niż inne istniejące waluty. Wyobraź sobie, używanego [Bitcoina] przez niewielki ułamek komercyjnego świata, gdzie w obiegu będzie tylko 21 milionów monet dla całego świata, wtedy to może być znacznie więcej warte za jednostkę,

Matematyka bitcoinowa

Na szczęście, obawy Satoshiego nie ziściły się, jednostka Bitcoina jest dziś o wiele więcej warta niż jednostka jakiejkolwiek innej waluty na świecie. O niszy też nie ma co już dyskutować, Bitcoin znalazł się w mainstreamie, przynajmniej pod względem wizerunkowym.

Ograniczona podaż = większa wartość, jak to kiedyś było z pieniądzem, który miał swoje pokrycie w złocie. Choć, jak wiemy, nie zawsze ograniczona podaż musi iść w parze z wysoką bądź zwiększającą się z czasem wartością produktu. Nie mniej jednak Satoshi właśnie to miał na myśli, a przynajmniej tak wynika z jego korespondencji z Mike’iem.

Inną odpowiedzią jest matematyka zastosowana w protokole Bitcoina, choć to raczej tłumaczy nam, “jak do tego doszło” niż “dlaczego”?

Jeden z użytkowników forum Bitcoin.StackExchange.com zadał identyczne pytanie i otrzymał magiczną, matematyczną odpowiedź:

Oto kalkulacja ilości bloków w cyklu 4-letnim (mnożymy):
6 bloków na godzinę
24 godziny na dzień
365 dni w roku
4 lata na cykl = 210 240
~= 210 000

Suma wszystkich podziałów nagród za blok: 50 + 25 +12,5 + 6,25 + 3,125 + … = 100
Pomnóżmy obie liczby: 210 000 * 100 = 21 milionów

Dlaczego 21 milionów Bitcoinów?

Matematyczne podwaliny protokołu Bitcoina i jego ograniczonej podaży już znacie. Jednakże ostateczną odpowiedź na pytanie “Dlaczego?” znajdziecie poniżej. Po tym, jak ją poznacie, podzielcie się przemyśleniami w komentarzach, serdecznie zapraszamy!😉

Komentarze