Departament Sprawiedliwości uruchamia śledztwo. Na celowniku FTX
Portal Bloomberg przekazał, że według najnowszych doniesień Deaprtament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął już śledztwo w sprawie giełdy FTX. Śledztwo to może rozszerzyć się na całą branżę kryptowalut. Możemy zatem spodziewać się obszernych wyjaśnień w najbliższych miesiącach i prawdopodobnie również zeznań ze strony Sama Bankmana-Frieda. W tym samym czasie amerykańscy senatorzy, w tym senator Elizabeth Warren wskazują już, że branża kryptowalut powinna w końcu doczekać się bardziej surowego egzekwowania przepisów prawa.
Dochodzenie DoJ prawdopodobnie nie będzie niczym dobrym dla branży, przynajmniej w krótkim terminie. Możemy spodziewać się, że projektów i instytucji posiadających wątpliwe zabezpieczenia będzie więcej. Z drugiej strony prawdopodobnie niewiele projektów (jeśli jakikolwiek poza FTX i Alamedą) byłaby w stanie utrzymać w tajemnicy przed rynkiem niewypłacalność od maja/czerwca tego roku, gdy upadała Luna i w następstwie inne duże podmioty jak Celsius czy Voyager. Takie projekty potrzebowałyby do tego ciężarówek z pieniędzmi.
Możemy jednak spodziewać się, że w nieodległej przyszłości wróci temat stablecoinów, szczególnie Tethera oraz giełd. Być może Departament Sprawiedliwości będzie chciał zaglądnać pod sukienkę … Binance? W końcu giełda najpierw deklarowała pomoc dla FTX, co samo w sobie może zwrócić uwagę regulatorów. Wszystko zależy od tego jak długie ręce będą mieć regulatorzy. Na celowniku mogą znaleźć się też Kraken, OKX i inne popularne w USA giełdy.
Komentarze Garr’yego Genslera zwiastują więcej bólu?
Gensler wywiadzie z Kollen Post wskazał, że upadek FTX jest „częścią powtarzalnego wzorca” na rynku kryptowalut. Wezwał decydentów do uznania upadku giełdy jako części szerszego, skandalicznego precedensu.„Społeczeństwo inwestując pieniądze ma nadzieję na lepszą przyszłość, a tutaj jej nie ma” – powiedział Gensler. „To, co widzieliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni, jeśli mogę jakby cofnąć się od niego trochę, to naprawdę część wzorca tego, co widzieliśmy w ciągu ostatnich sześciu lub ośmiu miesięcy (…) Nie brałbym ostatnich dwóch dni jako oddzielnych od tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy”, kontynuował przewodniczący SEC, wskazując w szczególności na problem z dźwignią, jak również „brak ujawnienia, nieprzejrzystość, widzieliśmy wykorzystanie pieniędzy innych ludzi i handel obarczony ryzykiem za wszelką cenę (…) Inwestorzy są ranni, gdy nie polegamy na sprawdzonych w czasie zasadach polityki publicznej” uzupełnił swoje stanowisko Gensler podczas konferencji Healthy Markets Association. Wydaje się oczywiste, że upadek FTX przełoży się na wzięcie tematu na poważnie w Waszyngtonie i siłą rzeczą odciśnie piętno na całej branży.
Może Cię zainteresuje:
Może Cię zainteresuje: