Szokująca prawda dopiero wyjdzie na jaw? Sensacyjne kulisy upadku FTX

7 908

Szef działu Research and Development (R&D) w CoinMetrics, Lucas Nuzzi podzielił się swoimi błyskotliwymi obserwcjami na temat niewypłacalności i problemów Alameda Research / FTX na Twitterze publikując własne przemyślenia i dowody w 14 osobnych punktach. Poniższy artykuł będzie przede wszystkim syntezą szokujących doniesień, którymi podzielił się z rynkiem Nuzzi. Według Nuzziego fundusz Alameda prawdopodonie stał się niewypłacalny jeszcze w drugim kwartale roku, wraz z 3AC, Celsiusem i resztą podmiotów, które ucierpiały w obliczu bankructwa Luny. Ostatecznie jednak do ogłoszenia upadku nie doszło, ponieważ FTX zależało na uratowaniu Alamedy i 'odroczeniu’ bankructwa w czasie. Dlaczego?

Sam Bankman-Fried jeszcze latem, w lipcu udzielał Reutersowi wywiadu w którym (dziś brzmi to prześmiewczo) twierdził, że rynek kryptowalut nie wyleczył się jeszcze w pełni fali bankructw spowodowanych impolzją Luna/Terra, a 'zarażonych’ podmiotów jest dużo więcej. Wskazał też, że podmioty te prawdopodobnie nie chcą się ujawniać by oddalić od siebie skutki niewypłacalności i utrzymują klientów w błędnym, kłamliwym przekonaniu. SBF budował swoją wizytówkę bezbłędnie. Pomocna dłoń dla bankrutów, poprawa wizerunku branży kryptowalutowej i wiara w decentralziację… Tymczasem okazało się, że 'najciemniej pod latarnią’, a w biznesie nie ma sentymentów. Dziś problemy 'instytucji’ Bankmana-Frieda odczuwa się na sobie cały rynek, a skala wartości likwidowanych pozycji przekroczyła 1 mld USD. Co zatem się stało?

https://twitter.com/LucasNuzzi/status/1590122590206824448
Lucas Nuzzi za pośrednictwem Twittera przekazał, że znalazł dowody na to, że FTX mógł uratować 'dziurawy’ bilans Alameda Research w drugim kwartale tego roku. Między innymi dzięki Binance temat w ostatnich dniach wrócił nieoczekiwanie jak bumerang i teraz prześladuje wehikuł inwestycyjny Sama Bankmana-Frieda.

Oto co przekazał Nuzzi

  • Mniej więcej 40 dni temu, 28 września 173 mln tokenów FTT stało się aktywnych on-chain. Wartość przeniesionych tokenów FTT opiewała wówczas na 8,6 mld USD w przybliżeniu. Pojawiła się 'królicza nora’. Był to największy ruch tokena FTT w historii oraz jeden z największych ruchów ERC-20 jaki CoinMetrics kiedykolwiek odnotowało.
  • Nuzzi przejrzał wszystkie transfery, które miały miejsce tego dnia przy użyciu CM ATLAS i uszeregował je. W ten sposób znalazł transakcję, która wchodziła w interakcję z kontraktem FTT ICO. Właśnie ten kontrakt, z 2019 roku automatycznie uwolnił 173 miliony FTT z ICO tokena. Odbiorcą tych tokenów wartych 4,19 mld USD była Alameda Reserach, fundusz inwestycyjny Sama Bankmana-Frieda.
  • Alameda wysłała to całkowite saldo na adres deployera (twórcy) FTT ERC20, adres ten jest / był kontrolowany przez kogoś z FTX. Nuzzi zaobserwował więc, że Alameda automatycznie zainwestowała 4,19 mld USD tylko po to by natychmiast przekazać je z powrotem do FTX. Nuzzi podzielił się wnioskami: Alameda zbankrutowała dużo wcześniej, wraz z 3 Arrows Capital (3AC), Voyagerem czy Celsiusem, na fali upadku Luny. Zapewniła sobie przetrwanie wyłącznie dzięki zabezpieczonemu finansowaniu z FTX używajac tokenów 172 mln tokenów 4 miesiące później uprawnionych do wejścia w obieg jako zabezpieczenia. Gdy uprawnienia zostały nabyte, zostały przeznaczone na spłatę.
  • Kontrakt FTT ICO zapadł automatycznie. Gdyby giełda FTX pozwoliłą Alamedzie upaść w maju, ich upadek oznaczałby likwidację wszystkich tokenów FTT nabytych we wrześniu! To byłoby okrutne dla FTX, więc musieli znaleźć sposób by uniknąć tego scenariusza. Alameda i FTX umieściły swoje ’ żetony’ na stole w Q2 i używali gotówki do ratowania innych jawiąc się jako 'wybawcy’. To umocniło ich wizerunek jako instytucji odpowiedzialnej, wypłacalnej i pomogło wzrosnąć cenie giełdowemu tokenowi FTT.
  • Ratunek Alamedy prawdopodobnie nadwyrężył bilans FTX do tego stopnia, że instytucja przestala już być wypłacalna. Alameda starała się chronić cenę FTT. Według Nuzziego istnieje cień szansy, że Binance wiedziało wcześniej o toksycznym układzie między FTX a Alamedą. Pojawiła się okazja.
  • Binance posiadało olbrzymie rezerwy i mogli wcześniej 'zmusić’ FTX do stawienia czoła kryzysowi płynności. Tak się jednak nie stało. Czy Chanpeng Zhao ogłosił ratunek, który i tak miał ogłosić? Nuzzi zaznacza jednak, że to wyłącznie jego przypuszczenia oparte na obserwacjach on-chain i spekulacji.
  • Wskazał jednak, że dowody wciąż wychodzą na jaw. Prezes amerykańskiego oddziału FTX, Brett Harrison ustąpił na dzień przed 28 września, gdy miejsce miał rekordowy transfer FTT z protokołu ICO. Może chciał umyć ręce od podejrzanej transakcji? Fundusz Voyager Digital posiadał 4,65 mln tokenów FTT i 63,75 mln tokenów SRM (Serum). Podobnie jak w przypadku Alamedy w desce ratunkowej Sama Bankmana-Frieda mogło leżeć więcej interesu niż dobrej woli, miliarder mógł nawet nie mieć innego wyjścnia niż ratowanie upadłego Voyagera.
  • Do niedawna jeszcze miliarder, SBF próbował rozpowszechniać wszelki FUD (strach, niepewność, wątpliwości ang. fear, uncertainty, doubt) wskazujac, że rekordowy transfer 172 mln FTT był wyłącznie „rotacją” kilku portfeli i że powtarzają tą czynność cyklicznie. Obie są jednak kłamstwami ponieważ transfer FTT w istocie był transakcją między 2 podmiotami. Jednocześnie największy transfer FTT w historii ciężko nazwać 'rutynowym’ czy 'cyklicznym’.
Automatyczny kontrakt dzięki któremu 172 mln tokenów FTT zostało przetransferowanych. Źródło: Etherscan, Twitter
W dniu 28 września, podczas rekordowej 'transakcji’ FTX, roczna aktywna podaż tokenów FTT wzrosła o 124,3%. Źródło: Twitter

Może Cię zainteresować:

Komentarze