Departament Skarbu USA zawiesza mikser Tornado Cash

4 245

Departament Skarbu USA sankcjonuje popularną usługę mieszania kryptowalut Tornado Cash

Departament Skarbu USA ogłosił w poniedziałek nowe sankcje wobec popularnej usługi mieszania kryptowalut Tornado Cash, skutecznie zakazując obywatelom USA korzystania z usługi.

Wraz z sankcjami Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) dodało ponad 40 USD Coin (USDC) i Etherum (ETH) adresy, które są powiązane z usługą, do swojej listy Specially Designated Nationals, co oznacza, że ​​ich „aktywa są zablokowane a osobom z USA generalnie zabrania się kontaktów z nimi”.

Rozwój wydarzeń pod przewodnictwem Departamentu Skarbu USA dostarcza kolejnych dowodów na to, że rząd odgrywa bardziej aktywną rolę w próbach uregulowania niestabilnej klasy aktywów, ponieważ jej znaczenie na globalnej scenie finansowej wciąż rośnie.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Departament Skarbu, korzystanie z usługi przez wiele osób i grup spowodowało, że od 2019 r. wyprano kryptowaluty o wartości ponad 7 miliardów dolarów.

Ta suma obejmuje ponad 455 milionów dolarów, które zostały skradzione przez powiązaną z Koreą Północną Grupę Lazarus, a także niedawne exploity Wormhole i Horizon Bridge, które przyniosły straty odpowiednio 375 milionów i 100 milionów dolarów.

Nowe sankcje pojawiają się, gdy ekosystem kryptograficzny odnotował wzrost w korzystaniu z usług mieszania, które pozwalają użytkownikom ukrywać historię transakcji niektórych kryptowalut poprzez łączenie ich i mieszanie z funduszami innych użytkowników.

Nie była to pierwsza próba współpracy organów regulacyjnych z Torando Cash w celu ustanowienia odpowiednich kontroli w celu ograniczenia prania brudnych pieniędzy.

Według lipcowego raportu opracowanego przez firmę Chainalysis zajmującą się analizą danych blockchain, 30-dniowa średnia krocząca wszystkich wartości otrzymanych przez miksery osiągnęła rekordowy poziom prawie 52 mln USD 19 kwietnia, co stanowi mniej więcej dwukrotność wolumenu odnotowanego w tym samym okresie w 2021 roku.

„Pomimo publicznych zapewnień, Tornado Cash wielokrotnie nie narzucało skutecznych kontroli mających na celu powstrzymanie go przed praniem funduszy na rzecz złośliwych cyberprzestępców w sposób regularny i bez podstawowych środków przeciwdziałających ryzyku” – powiedział Brian Nelson, podsekretarz skarbu. ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

„Departament Skarbu będzie nadal agresywnie podejmował działania przeciwko mikserom, którzy piorą wirtualną walutę dla przestępców i tych, którzy im pomagają”.

Poniedziałkowy komunikat to druga akcja podjęta przez Departament Skarbu przeciwko usłudze miksowania po podjęciu podobnych kroków przeciwko Blender.io w maju i według jednego z wyższych urzędników, nie będzie to ostatnia.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze