Deltec- nowy bank Tether podejrzany o przyjmowanie wypranych pieniędzy

785

Parę dni temu pisaliśmy dla Was o nowym banku Tethera – Deltec Bank. Tymczasem najnowsze informacje donoszą, iż Bahamska instytucja finansowa jest podejrzana o przyjmowanie wypranych pieniędzy. Brazylijskie organy ścigania zwróciły się z prośbą do władz Bahamów o zbadanie podejrzanych transakcji Deltec Bank & Trust.

Prokuratura Federalna w São Paulo znajduje się na dobrej drodze do Paula Vieira de Souza. Byłego dyrektora firmy DERSA zajmującej się infrastrukturą drogową w São Paulo. De Souza jest obecnie ścigany za przekupstwo w niesławnej sprawie Odebrecht, która w  Stanach Zjednoczonych postrzegana jest jako „największy zagraniczny przypadek przekupstwa w historii”.

Jak wyjaśnił O Globo, obecny szef DERSA rzekomo De Souza przekazał łącznie 25 milionów franków szwajcarskich na konta morskiej spółki Nantes Group z siedzibą w Panamie, która była prawdopodobnie obsługiwana przez prywatny szwajcarski bank Bordier & Cie. De. Jednak prokuratorzy podejrzewają, że grupa Nantes nie była miejscem docelowym dla wypranych pieniędzy. W lutym 2017 roku kwota została przekazana na rachunki w Deltec Bank & Trust, z siedzibą w stolicy Bahamów, Nassau.

Według O Globo, brazylijscy prokuratorzy czekają teraz na odpowiedź od urzędników z Bahamów, aby dowiedzieć się, czy wspomniana kwota rzeczywiście trafiła do Deltec Bank & Trust. Firma Tether Limited ogłosiła współpracę z podejrzaną instytucją finansową, krótko po tym, jak podobno rozstała się z Noble Bank International w Puerto Rico. Noble Bank rzekomo posiadał także rachunki dla ważnej giełdy kryptowalut Bitfinex, obie firmy zarządzane są przez tego samego dyrektora generalnego – Jana Ludovicusa van der Velde.

Pokrycie Tethera

Emitentowi USDT wielokrotnie zarzucano brak rezerw gotówkowych na pokrycie kwoty 1,7 miliarda dolarów, która  powinna odpowiadać liczbie krążących tokenów. Nieoficjalnie pokrycie tokenów, zostało potwierdzone jednak  dotychczas firma nie ukończyła audytu publicznego przeprowadzonego przez niezależną  trzecią stronę.

Ogłaszając partnerstwo z bankiem z siedzibą na Bahamach w ubiegłym tygodniu, Tether stwierdził, że przeszedł pomyślnie proces due diligence. Według zespołu proces ten udowodnił ich „zdolność do utrzymywania w dowolnym momencie kursu USDT”.

Co sądzicie o Tetherze i banku Deltec?

Komentarze