Delikatne odbicie na rynku krypto, a w tle rekordowa inflacja

2 828

Listopadowa inflacja sięgająca 8% dała Polsce czwarte miejsce w zestawieniu przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na tym może się jednak nie skończyć, bo już w grudniu inflacja w kraju zaczęła się zbliżać do 9%.

Rekordy odnotowano w prawie 40 krajach OECD, w których inflacja jest obecnie na najwyższym poziomie od 25 lat. W jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy USA, gdzie według Bloomberga tak wysokiej inflacji nie było od prawie 40 lat.

Polska w rankingu OECD

Ze swoim 4 miejscem na liście państw, w których odnotowano największy wzrost cen, Polska dała się wyprzedzić jedynie trzem krajom. Inflacja w listopadzie wyniosła w nich odpowiednio: 8,8% (Estonia), 9,2% (Litwa) i aż 21,3% (Turcja). Co ciekawe Polska nie wypada najgorzej, jeżeli chodzi o wzrost cen energii, którego niebawem doświadczą zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Koszt energii w krajach OECD wzrósł średnio o niecałe 28%, a w Polsce „jedynie” o 21,2%.

Rekordowa inflacja w USA

W związku z rekordową inflacją w USA zwiększyły się szanse na to, że pierwsze podwyżki stóp procentowych będą miałym miejsce już w marcu. Takiego zdania jest między innymi Bloomberg, który uważa, że w związku z aktualną inflacją utrzymującą się w okolicach 7% Fed będzie musiał przyśpieszyć zaplanowane działania.

Jeżeli zastanawiasz się, czy podniesienie stóp procentowych w USA może wpłynąć na kursy kryptowalut, zajrzyj do artykułu Czy dzisiejsze dane o inflacji w USA wpłyną na ceny aktywów cyfrowych?

Delikatne odbicie na rynku kryptowalut

Po kilkunastoprocentowych spadkach na wielu kryptowalutach, którymi od dwóch tygodni żyje wielu inwestorów, ostatnie 24 godziny przyniosły w końcu delikatne odbicie kursów. Cena BTC wzrosła o 3,2%, dzięki czemu w pewnym momencie kryptowaluta kosztowała ponad 44 000 USD (w chwili pisania artykułu za 1 Bitcoina trzeba zapłacić 43 779 dolarów). Jeszcze lepiej poradziło sobie Ethereum, którego cena wzrosła o 5,2% i wynosi obecnie 3 383 USD.

Kilkunastoprocentowe wzrosty w ciągu 24 godzin odnotowano natomiast między innymi na Fantom (FTM), Shiba Inu (SHIB), Stellar (XLM) i Olympus (OHM). Kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut zwiększyła się o 3,6%.

Komentarze