Debata Trading Jam Session: jak wygląda bezpieczeństwo klientów giełd?

1 175
16 lipca we wtorek zorganizowana została druga już debata Trading Jam session. W siedzibie fundacji grono ekspertów dyskutowało na temat bezpieczeństwa klientów giełd kryptowalutowych.

Rozległa tematyka bezpieczeństwa

Debata Trading Jam Session trwała ponad trzy i pół godziny. Spotkanie otworzył Rafał Zaorski. Jak poinformował, debata skupić się miała stricte wokół rynku kryptowalut oraz stanu “tu i teraz” po upadku giełdy Bitmarket.

Tematami, które zostały poruszone w trakcie spotkania były przede wszystkim odpowiedzi na pytania związane ze sposobem zabezpieczenia środków przez giełdy. Istotnym tematem było też dbanie o bezpośrednie bezpieczeństwo swoich klientów.

Całość debaty podzielono na cztery etapy. Początek całego spotkania poświęcony został ubiegłotygodniowej sytuacji zwiazanej z upadkiem giełdy Bitmarket. Uczestnicy podsumowali pytania, wątpliwości i fakty, które pojawiły się w ostatnim czasie. W trakcie tych kilku dni, udało się bowiem zgromadzić i poukładać o wiele więcej informacji, niż przypuszczano.

Druga część debaty skupiła się wokół tytułowego zagadnienia całego spotkania, a więc kwestii zabezpieczania środków przez giełdy. W spotkaniu dodatkowo uczestniczyli przedstawiciele większych podmiotów kryptowalutowych w Polsce.

Kolejnym punktem debaty były związane nierozerwalnie z rynkiem kryptowalut kwestie regulacji prawnych. To właśnie w tym aspekcie pojawia się największe współczesne wyzwania. W jaki sposób zachować należy równowagę pomiędzy swobodą podmiotów i uczestniczących w procesie klientów, a dbaniem o bezpieczeństwo procedur oraz kapitału w zakresie ochrony prawnej i szerszych regulacji.

Ostatnia część spotkania poświęcona została pytaniom z sali oraz czatu transmisji live, która prowadzona była w serwisie YouTube.

Grono panelistów

Wśród osób uczestniczących w debacie znaleźli się eksperci i osoby związane z najważniejszymi firmami i markami z polskiej branży blockchain. Spotkanie otworzył Dawid Muszyńki, który po wczorajszym wystąpieniu w Parkiet TV przedstawił stanowisko w sprawie postępowania z giełdą Bitmarket – uwzględniając również możliwość utworzenia organu złożonego z klientów giełd, który miałby pełnić niezależnąfunkcję kontrolną.

Obok Dawida Muszyńskiego, głos w debacie głos zabierał Michał Kobza – szef działu rozwoju warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Podkreślił on znaczenie zaufania do rynku – zwłaszcza z perspektywy tego tradycyjnego. 

Kolejna miejsca przy stole obsadzone zostały przez przedstawicieli giełd. Z ramienia Bitbay w panelu udział wziął Paweł Sobków – prezes spółki Pinewood (operatora giełdy). Podkreślił on przede wszystkim aspekt spekulacyjny problemu sytuacji platformy Bitmarket. Giełdę BitClude reprezentował natomiast Jakub Wierzcholski, a Coinquistę – Ireneusz Pukin.

Jedno z miejsc przy stole zajął również Robert Wojciechowski – Prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Instytucja ta, podobnie jak Bithub, TJS i Flying Atom od początku afery jest zaangażowana w nagłośnienie problemu i organizację procesu postępowania pokrzywdzonych. Według prezesa, dużym problemem polskiej braży kryptowalut jest teraz wizerunek. Po tak dużym skandalu środowisko wygląda jak kabaretowy żart.

Obecnym panelistą był również reprezentant Coinfirm – polskiej firmy analitycznej, pracującej z AML i KYC w blockchainie. Paweł Aleksander podkreślił zdolność Coinfirm do weryfikacji i monitoringu utrzymania bezpieczeństwa środków.

W debacie uczestniczyli także Patryk Kempiński, a “zza kamery” aktywnie udzielał się założyciel giełdy BitBay – Sylwester Suszek.

Konkluzje

Czy debata obfitowała w wiele rozwiązań i propozycji na poziomie technologicznym oraz prawnym? Szczerze mówiąc dość trudno to ocenić.

W kilku chwilach, zwłaszcza obserwując wypowiedzi i pytania stawiane na czacie można było odnieść wrażenie, że środowisko nie skupiło się za bardzo na problemie, szukając niekiedy okazji do osobistych „wycieczek” i często ogólnikowych wypowiedzi nakierowanych na promocje swoich biznesów.

Obecność tak wielu ekspertów i otwarta debata z udziałem internautów i gości, to coś, co na dłuższą metę może doprowadzić do “wydoroślenia” i konsolidacji dyskusji o kryptowalutach w Polsce. Najważniejsze jednak to zadbać, aby na samych debatach się nie skończyło i żeby każde kolejne spotkanie realnie wpływało na polepszenie się sytuacji środowiska.

Aktualnie oczekujemy na spisanie odpowiedzi na postawione przez nas pytania przez giełdy i przesłanie ich do nas do piątku.

Jakie są Wasze odczucia po wczorajszej debacie?

Komentarze