Czy Twitter działający na sieci Solana ma sens?

Oferta złożona przez Elona Muska (w ramach przypomnienia: miliarder chce wykupić platformę Twitter) rozpaliła wyobraźnię nie tylko użytkowników i inwestorów, ale również popularnych przedstawicieli branży krypto. Dołączył do nich współzałożyciel giełdy FTX Sam Bankman-Fried.

W serii tweetów 30-letni CEO FTX podzielił się swoją wizją tego, jak mógłby wyglądać zdecentralizowany Twitter.

Elon Musk chce zmienić Twittera

Po tym, jak Elon Musk zapowiedział chęć przejęcia Twittera, Charles Hoskinson wyraził chęć wspólnego stworzenia nowej platformy na blockchainie Cardano (więcej informacji znajdziesz w artykule: Twórca Cardano chce współpracować z Elonem Muskiem).

Sam Bankman-Fried również dostrzega sens zdecentralizowania popularnej platformy społecznościowej, ale sugeruje wykorzystanie sieci Solana. Dodatkowo zamieścił kilka ciekawych przemyśleń na temat tego, co mógłby zaoferować zdecentralizowany Twitter. Najciekawsze z nich znajdziesz poniżej.

Tweety są szyfrowane, a autor decyduje, kto ma do nich dostęp i może je odczytać.

„Tweets go on-chain, encrypted; the sender chooses who has access to them (i.e. who can decrypt)”.

Właściciel platformy może zarabiać na dwa sposoby: pierwszym jest wprowadzenie niewielkich opłat za tweety (przy blisko 500 milionach wiadomości dziennie po 0,01 USD przełożyłoby się to na połowę przychodów firmy). Drugim sposobem byłoby zmonetyzowanie interfejsu użytkownika.

„tweet level; the underlying protocol charges something per message. At ~500m tweets/day, $0.01/tweet would replace half of Twitter’s revenue (…) UI level; the UI could monetize as well”.

Chociaż zdecentralizowanie Twittera byłoby trudne, to dałoby się to zrobić. Przy dużym zapotrzebowaniu można by to zrobić szybko. Sam Bankman-Fried podkreślił również, że już teraz rozwijanych jest kilka tego typu projektów.

„How hard would this be to build? Hard, but not that hard.

We could do it. And if there was sufficient demand, we would do it, fast.

(There are also a few projects currently working on this!)”.

Co sądzisz o decentralizacji popularnej platformy? Czy według ciebie Solana to odpowiedni blockchain do stworzenia takiej aplikacji?

Może Cię zainteresować:

Komentarze