Czy Pokojowa Nagroda Nobla dla Satoshiego Nakamoto to dobry pomysł?

Amerykański inwestor i współzałożyciel Morgan Creek Digital Assets Anthony Pompliano zasugerował, że wręczenie „pokojowego” Nobla dla Satoshiego Nakamoto powinno stać się faktem.

W tweecie z 3 września Pompliano napisał:

https://twitter.com/APompliano/status/1168717041622077440?s=20

Nobel dla Satoshiego Nakamoto?

Propozycja Pompliano napotyka oczywistą przeszkodę. Nie znamy tożsamości twórcy Bitcoina. Ponadto jego usunięcie się w cień pod koniec 2010 roku wywołało prawie tyle samo spekulacji i żywego zainteresowania, co kryptowaluta, której stworzenie ogłosił 31 października 2008 r.

Pomijając względy pragmatyczne, pomysł Pompliano opiera się na przekonaniu wielu zapalonych zwolenników kryptowaluty, że krajowe waluty fiducjarne są zasadniczo „wspierane przemocą”. Ich hegemonia jest oparta na historii przymusu, scentralizowanej kontroli zasobów i monopolu władzy.

Po drugiej wojnie światowej, w ciągu ostatniego stulecia, Stany Zjednoczone awansowały do rangi światowego supermocarstwa gospodarczego. To spowodowało, że dolar przekształcił się w globalną walutę rezerwową. Odzwierciedla tym samym zarówno pierwszeństwo kraju emitenta, jak i instrument, za pomocą którego można blokować wpływy i wywierać polityczną presję.

„Bezwartościowy” Nobel

Pokojowa Nagroda Nobla honoruje Laureata za dokonywanie ważnych zmian w kwestiach społecznych. Jak wyjaśnił Alfred Nobel w testamencie:

Wspomniany udział zostanie podzielony na pięć równych części, które zostaną pogrupowane w następujący sposób: […] jedna część dla osoby, która wykona najwięcej lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, zniesienia lub zmniejszenia pozycji armii oraz organizowania i promowania kongresów pokojowych. ”

Pompliano uznał, że „osoba” Satoshiego Nakamoto pasuje do tej konwencji jak ulał.

W końcu mamy walutę, która może przyjąć status globalnej rezerwy, bez konieczności, aby ktokolwiek musiał uciekać się do przemocy.

Krytyka dotycząca tego, kto jest godny zdobyć nagrodę Nobla – a kto nie – narasta na przestrzeni lat. Rozpoczęła się debata, czy twórca Bitcoin zasługuje na zaszczyt. Pojawiają się wątpliwości, czy Satoshi powinien tą nagrodę otrzymać.

Jeden z użytkowników Twittera, stwierdził, że Pokojowa Nagroda Nobla jest „całkowicie bezwartościowa” i ostrzegał, że przyznanie jej anonimowej osobie jest niebezpieczne. Dlaczego? Zobaczcie sami:

Co Wy myślicie na ten temat? Czy Satoshi jest dobrym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla? Tak? Nie? Dlaczego? Podyskutujmy.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze